Hemžení

DSCF9988 1 1Marie Haitmanová I matka tří dětí, pracuje v mateřské škole, v současné době na mateřské

...aneb Zápisky zasloužilé matky

Jsem mámou tří dětí. Deset, osm, tři, start… Ne, tolik jim je let. Takže je jasné, že se emocemi jen hemžíme.

Myslím si, že tohle téma je třešinka na dortu, co se výchovy dětí týče. Určitě si každý vybavíte nějaký silný zážitek z dětství. Ten, co vám vykouzlí úsměv na tváři, i takový, který vám ho zase hned sebere. 
Osobně se snažím k dětským emocím přistupovat s respektem a pokorou, aby těch hořkých vzpomínek zůstalo mým dětem v dospělosti co nejméně. Zároveň se s nimi snažím emoce prožívat: nepřehlédnout, když je něco trápí, když skáčou radostí, vztekají se, těší se do školy… no dobře, tak někdy ne. Tímto jsem učinila objev: mít pět smyslů má podstatný smysl! Ve chvíli koncentrace emocí všech tří dětí zároveň dochází k situaci hodné ironwoman: Mami, my tě teď všichni tři hned potřebujeme!!
Návrat z tábora – vítám se s klukama, vybalujeme batohy. Šimon má rozzářené oči a vypráví o divokých peřejích na raftech. Raduji se s ním na vlně štěstí a zároveň se tulím s Kubíkem. Kubík zvedá nohu a ukazuje mi svá táborová zranění. „Mami, dívej, tohle mi udělal kluk, který se jmenoval Tomáš,“ supí naštvaně a já se mu snažím pomoct supění prožít a také dožít :) .
Soucitně foukám zranění z boje, zatímco Šimon vytahuje z batohu baterku, která se mu při pádu rozbila; smutek se mísí s obavou, jestli se nezlobím. Ujišťuji ho, že takové věci se stávají. Kde je naše nejmladší Stella? Rozpláclá v pokojíku. „Uáááá, mamííí,“ běží za mnou s výrazem konce světa. Chystám náruč a další vlnu útěchy. Podtrženo sečteno – koncentrace citů v pěti minutách.
Byla to smršť emocí, které mě naplnily a zároveň i „vycucly“.

Na závěr zbývá vyslovit snad jediné přání: vychovat všechny výše uvedené aktéry v dobré, dospělé jedince. Schválně slovo dobré nekonkretizuji, protože každý si pod slovem dobrý může představit, co chce. 

Ať už máme jako rodiče každý k výchově a emocím svých dětí přístup trochu jiný, snad stále platí zlatá trojice: láska, rozum, důslednost. Uf!

 

DSCF9988 1

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu