Manželské večery

Jarek a Věra Kulišťákovi

Image

Mnohé manželské páry měly tu možnost zúčastnit se týdenního prázdninového kurzu Manželská setkání, který má v naší zemi již dlouholetou tradici. Ve Velké Británii, v londýnském anglikánském sboru, vznikla jakási obdoba této iniciativy s názvem Manželské večery. Záměrem je pomoci všem manželským párům, aniž by se musely vzdalovat ze svého bydliště, posílit a prohloubit jejich partnerský vztah.

U zrodu kurzu stáli v roce 1996 manželé Nicky a Sila Lee. Nejenom že tyto kurzy v Londýně dosud vedou, ale natočili své promluvy na DVD a to velmi poutavou formou s mnoha příběhy, rozhovory s lidmi na ulici i svědectvími dalších manželů.

Kurz Manželské večery tvoří osm setkání, vždy jeden večer v týdnu. Je navržen tak, aby to pro manžely byl příjemný čas, v němž si spolu vyjdou na rande a který mají jen pro sebe. Začíná se večeří nebo jiným druhem pohoštění, každý pár má k dispozici stůl se svíčkou, aby bylo zachováno jeho soukromí. Následuje promluva na dané téma buďto s živými přednášejícími nebo z DVD, která je několikrát přerušena časem určeným k úkolům, jež jsou obsaženy v příručkách. Při úkolech na pozadí hraje hudba a manželé mají možnost povídat si sami o sobě, o svých přáních a pocitech. Závěrečný osmý večer je určen nejen pro účastnické manželské páry, ale každý může pozvat kohokoliv, komu by chtěl kurz představit. Sedí se již společně a je zde mimo poslední promluvu také prostor podělit se s ostatními o své zážitky a proměny, které některým kurz přinesl.

Zaujala-li vás tato informace a máte-li chuť uskutečnit podobný kurz ve vašem městě, pro přátele a manželské páry z farnosti, není nic jednoduššího. Všechny materiály k tomu nutné jsou přeloženy do češtiny a dostupné k zakoupení. Kurz může uspořádat kdokoliv buďto sám pro sebe, pro své společenství nebo klidně pro celé město, záleží jen na jeho odvaze a organizačních schopnostech. Potřebné informace lze nalézt na webových stránkách www.manzelskevecery.cz nebo www.kurzyalfa.cz. Co je nezbytné si obstarat: CD-ROM, na němž naleznete příručku pro organizátory, promluvy na jednotlivé večery ve formě textu i v audio nahrávce a další materiály. Pokud se necítíte schopni odpřednášet promluvy živě, vřele doporučujeme zakoupit DVD, z kterého je možné každý díl pouštět podobně jako film. Promluvy jsou natolik skvělé, prošpikované humorem a životními příběhy, že ti, kteří je shlédli, jim dávají často přednost před živými řečníky. Poslední, co bude třeba pořídit, jsou příručky pro každého z účastníků, v nichž jsou stručné osnovy každého večera a úkoly, jak pro samotné večery, tak k prohloubení diskuze o tématu mezi manžely doma. Pořadatelům se doporučuje, aby předtím, než uspořádají kurz pro ostatní, buď se zúčastnili semináře ke kurzu (informace o něm jsou na webu), nebo všechny večery sami nejprve absolvovali, aby mohli ostatní zasvěceně doprovázet. Manželské večery nejsou určeny jen pro věřící páry, ale jsou velmi vhodné i pro ty, kteří se za věřící nepovažují. Víra a Bůh jsou v promluvách zmiňováni jen velmi decentně, přitom však kurz má přirozený evangelizační efekt.

Image

V Rožnově p. R. nedávno takovýto kurz skončil. Absolvovalo jej šest manželských dvojic. Některé byly tak nadšené, že na závěrečný večer přivedly dalších sedm párů. Vybíráme z toho, co nám o sobě řekli:

"Musím se přiznat, že se mi na kurz moc nechtělo, vlastně mě sem přivedla zvědavost, co tam asi tak může být, co my ještě nevíme. Faktem je, že i po těch 42 letech manželství jsme objevili díky cvičením mezi námi překvapivé rozdíly, o kterých jsme pak mohli diskutovat." (muž)

"Bylo to příjemně vzrušující a dobrodružné, za těch 42 roků bylo naše manželství už takové zešedlé a zaprášené, ale kurz působil, jako když auto projede čističkou, ožilo a najednou je zase svěží." (žena)

"Mně kurz pomohl uvědomit si spoustu vlastních chyb, které jsem dřív přisuzoval manželce, a dal mi zároveň návod, jak se mám dál ve vztahu k ní chovat." (muž)

"Pro nás kurz přišel v hodině dvanácté, dostali jsme se do takových problémů, že jsem začala něco podobného přímo vyhledávat. Bylo pro nás úžasné už jen tady přijít k prostřenému stolu, svíčky, hudba, takže už to samo o sobě byl úžasný relax. Řešili jsme si zde životní problémy, a příjemné prostředí nám k tomu dělalo dobré zázemí." (žena)

"Díky kurzu jsme mohli prožít jedny z našich nejkrásnějších Vánoc. Už po prvním večeru jsme byli oba moc rádi, že jsme se na to dali, protože jsme už opravdu nebyli schopni si na sebe udělat čas, takže to byla vždy oáza, na kterou jsme se těšili celý týden." (žena)

"Nejhezčí večer pro mě byl, když jsme měli napsat několik věcí, které oceňujeme na svém partnerovi, když jsme si pak vyměnili příručky, bylo velmi potěšující a povzbuzující si přečíst, co ten druhý napsal." (žena)

Jednomu manželskému páru se během kurzu narodilo třetí dítě. Večer, který následoval po porodu, zůstal jejich stůl prázdný, ale hned příští týden se k všeobecnému překvapení opět objevili a kurz společně dokončili.

Na závěr ještě informace pro ty, kteří se ve farnostech zabývají přípravou na manželství. Podobně jako kurz Manželské večery existují i materiály (zatím kromě DVD) ke kurzu Příprava na manželství. Stojí za to obstarat si je alespoň jako bohatý zdroj inspirace. Kurz, který obnáší pět večerních setkání, má u mladých velmi příznivý ohlas, jelikož mají zaručeno soukromí a prostor pro vlastní povídání sami mezi sebou a o sobě. A i když skupinová diskuze není součástí kurzu, v závěru večerů k ní většinou velmi spontánně dochází.


Pokud bude ze strany manželských párů zájem, jsou připraveny kurzy "Manželské večery" ve Valašských Kloboukách, popř. Brumově - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (po Velikonocích), v Šumperku - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (po Velikonocích), ve Veselí nad Moravou - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (podzim 2008), v Přerově - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (podzim 2008), v Uherském Brodě - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (podzim 2008), ve Vizovicích - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (podzim 2008) a ve Strážnici - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (podzim 2008).

Rodinný život 2/2008

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu