Středo-věk

Žít nyní

Mgr. Ludmila Novotná | matka tří dětí; provozuje domácí školu

Přestože se možná někdy necítím na svůj fyzický věk, není to nic platné, žiji realitu čtyřicátníků a jsem jistojistě ve druhé části svého života. Nechci podléhat iluzi (kterou naše konzumní kultura neustále podsouvá) nestárnoucích a nesmrtelných. Naopak, často si připomínám, že chci naplno prožívat právě tento přítomný čas, že chci žít naplno to, co je nyní. Chci mít ráda svoje objevující se vrásky a šediny. Čas plyne, už mi není dvacet (no už ani třicet) a já jsem součástí takzvané střední generace. Na desítky let začínám počítat období od ukončení základní školy, od maturity, od promoce. Plínky už nějaký ten rok naše děti nepotřebují, jogurt si dávno z lednice vyndají samy a my se pomalu díváme na to, jak se nenápadně začínají vytrácet z rodinného hnízda. „Matka tří dětí, provozuje domácí školu“, jak je již několik let v záhlaví mých příspěvků, za chvilku nebude pravdou, protože naše dvě starší děti už z domácí školy vylétly a zapluly do systému našich vzdělávacích ústavů. O to víc si užívám poslední roky, které v domácí škole trávím s naší nejmladší Dorotkou. A tak se za necelé tři roky bude měnit můj tak dobře fungující svět. Stárnu já, stárnou moje děti. Od plenek a báboviček jsme se skoro mávnutím proutku ocitli ve světě dospívání. Častokrát jsme od našich přátel slýchali, jak rychle všechno uteče, a najednou to s manželem pociťujeme i ve svém životě. Děti našich přátel studují vysokou školu a pomalu zakládají svoje vlastní rodiny, naše děti nás trénují silou svých osobností a na nás je, abychom jim dovolili dospět a vylétnout do světa.

Číst dál...

Odkazy k tématu – Středo-věk

 

http://www.vira.cz/Texty/Clanky/krize-stredniho-veku.html

- výzva pro všechny manželky: „Oceňte svého manžela. Jiný to neudělá.“


http://psychologie.krestane.cz/p.php?Krize%20st%F8edn%EDho%20v%ECku

- Tento web nabízí zamyšlení nad tématy křesťanského života z pohledu hlubinné psychologie. Období středního věku je čas pro vnitřní růst. I toto období lze prožívat jako radostnou sklizeň.


http://stastnyblog.cz/ 

- Publicistka Bára Šťastná v podmínkách všedního života každý den testuje nejrůznější způsoby, jak být šťastnější.


http://psychologie.cz/prazdne-hnizdo/

- Jak se vyrovnat s vylétnutím dětí z hnízda a naučit se v partnerském vztahu „nové taneční figury“?

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu