Plody nejsladší

Mgr. Ludmila Novotná – matka 3 dětí. Je s nimi doma a provozuje domácí školu.

Foto: Pavel Langer

V posledních dnech prožíváme nádherné jarní skoro až letní dny. Po dlouhé zimě, kdy všechno kolem nás spalo a odpočívalo, se na nás začaly usmívat nejdříve sněženky, bledule a postupně další nádherné květy. Při pohledu na naši skalku opravdu odpočívám a jenom obdivuji a raduji se z krásy.

Když se podívám k lesu, tak mě fascinuje nekončící škála jarních odstínů zelené barvy, která se zakrátko slije v jeden letní odstín. Další obdivuhodný dar jara. Na zahradě se probouzejí ovocné stromy a každý se právě obaluje do květů svého barevného odstínu. Kam se člověk podívá, tam ho příroda obdaří něčím právě narozeným pro tento rok. Některé ze zářících květů odkvetou a my se na ně můžeme těšit zase příští rok, z jiných můžeme v budoucnu očekávat plody, které nám přinášejí potěšení a užitek. Z jablůňky to budou jablíčka, ze švestky krásné sladké plody a z jahodníku obrovské jahody.

Když si užívám pohled na vše krásné, co nám jaro přináší, velmi mi události jara souzní s tématem plodnost manželství. Představuji si každé manželství jako jeden strom, který je zasazen v den svatební a pomaličku roste a sílí a po nějaké době plodí a přináší ovoce do svého života i do života dalších lidí. Občas je potřeba strom zalít, jindy trochu přihnojit, jednou za čas lehce prořezat, aby se mu dobře vedlo. A za 10, 20, 30, 60 let je z našeho stromu silný a mohutný strom, v jehož stínu může mnohý najít své útočiště.

A tak jako každý strom, který najdeme v přírodě, je jiný a neopakovatelný, je i každé manželství jedinečné, krásné a s velkým potenciálem.

Ti, kteří jsou tímto stromem, tedy muž a žena, mají mnoho možností, jak sílu a plodnost svého manželství uskutečňovat. Věřím tomu, že každé manželství má naplnit určitý plán, a k tomu je třeba dobře naslouchat a dobře se dívat na to, co je tím pravým a jedinečným pro ně. Mnohdy si říkáme, že bychom rádi dělali spoustu věcí, protože se nám líbí na někom druhém nebo nás prostě přitahují. Někdo například žije na venkově, chová spoustu zvířat, jiní jsou spokojeni ve městě v malém bytě. Obojí může být způsob života pro někoho úžasný, pro jiného utrpením. Je vždy důležité, abychom hledali to, co je nám šité na míru, to, v čem se budeme cítit oba dobře a budeme mít vnitřní jistotu, že toto je správné místo, kde máme být.

Jak jsem již napsala, každé manželství můžeme vidět jako strom, který plodí ovoce. Stromy mohou nést zdravé, krásné a lahodné plody, pokud se o ně dobře staráme. Na druhou stranu můžeme vidět stromy, jejichž plody jsou scvrklé, nemocné a hořké. To svědčí o nekvalitní a nedostatečné péči o tento strom. Vidíme, že něco není v pořádku.

Stejně tak manželství, vztah muže a ženy, je potřeba hýčkat, opečovávat a sytit, aby mohlo nést krásné, barevné, chutné a užitečné plody. Plody jsou výsledkem dlouhodobého procesu zrání, vyživování a zalévání. Jakým způsobem můžeme opečovávat naše manželství, abychom takové plody přinášeli?

Chceme-li, aby náš strom manželství byl zdravý a silný a jeho plody aby byly pro nás samotné i naše okolí přínosem a radostí, je potřeba do vztahu investovat.

Hlavním předpokladem je dávat vztahu dostatečné množství času. Vytvářet si ve svém programu čas na to „být spolu“. Udělat si čas jeden na druhého. To může být v mnohých rodinách často obtížné, mnozí manželé jsou velmi zaměstnaní, také malé děti rodičům ukrajují velkou část času, jinde je potřeba se postarat o někoho ze starých rodičů. Ale i tehdy je dobré si čas pro sebe nacházet a nenechat se o něj ošidit.

Dalším předpokladem pro budování dobrého vztahu je mít opravdový zájem o svého partnera. O to, co dělá celé dny, jak se mu v tom daří, jestli je spokojený, naplněný, šťastný, unavený, vyčerpaný, smutný… A toto společně sdílet, umět si naslouchat, „být zde pro tebe“.

Třetím, a myslím velmi podstatným, předpokladem zdravého manželství je přijímat svého partnera takového, jaký je. S tímto postojem bychom měli do manželství již vstupovat a předpokládám, že většinou to tak v den svatební skutečně máme. Nicméně roky plynou a my někdy začneme nabývat dojmu, že člověk, se kterým žijeme, je úplně někdo jiný než ten, který s námi stál před oltářem. Snad se potřebujeme na svého partnera podívat jiným, novým způsobem a prožít bezpodmínečné přijetí svého muže či ženy znovu. A možná to budeme potřebovat v životě prožít ještě víckrát? Stejně jako strom roste, mění se, vyvíjí, je tomu tak i s naším manželstvím.

Věřím, že zdravé a vyživované manželství má velký předpoklad nést nádherné plody. A zde se nám otevírají neomezené možnosti. Co všechno se může narodit na větvích zdravého stromu?

Zdravé manželství může nést poselství do okolního světa, že je možné se milovat, respektovat a žít spolu celý život, že je možné porodit a vychovat slušné a hodné děti, přijmout do rodiny děti z ústavní péče, postarat se o nemocné rodiče, pracovat s dětmi, mládeží i seniory, být nablízku těm, kteří jsou osamělí… Nemůžeme napsat recept na to, co a jak je správné. Úkol každého manželství je jiný a každý má svoji hodnotu. Někdo má spoustu dětí a je to tak dobře, někdo má jedno, dvě a je to také dobře, někdo možná nemá žádné děti a jejich úkol je jinde. Někdo se stará o umírajícího v rodině, jiný se stará o farní zahradu. Všechno má své místo a svoji důležitost.

Moc vám přeji, aby vaše manželství neslo plody, které budou těmi nejsladšími.

Rodinný život 3/2009

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu