Volný čas jako prostor pro vytváření vztahu mezi rodičem a dítětem

Mgr. Ludmila Novotná - je matkou 3 dětí (Jonáš 9, Matylda 6 a Dorotka 2 roky). Je s nimi doma a provozuje domácí školu.

Image
Ludmila Novotná

Když se řekne volný čas dětí, začneme ihned přemýšlet, jak nejefektivněji jim ho zorganizovat a naplnit. V dnešní době je téměř nekonečná nabídka volnočasových aktivit, ze kterých můžeme vybírat. Někdy je však velmi obtížné vybrat to správné. Na co bychom se měli zaměřit při volbě, kde budou naše děti trávit svůj čas? A kdy vůbec začít pomýšlet na to, že by naše dítě mohlo nějaký ten kroužek navštěvovat?

V současné době je velkým trendem posílat děti do různých kroužků ve velmi nízkém věku. Některé děti již ve čtyřech, pěti letech navštěvují kroužek keramiky, jazykové kroužky, plavání... Je otázka, zda to děti v tomto věku opravdu potřebují. Nebo je to jenom móda? Nebo máme obavy, že toho naše děti budou málo umět, znát, když nezačneme co nejdříve?

Při volbě vhodné volnočasové aktivity bychom měli být velmi moudří. Především bychom se měli zamyslet nad naším dítětem. Jaké je, co ho zajímá, o co má ono samo zájem. Rozhodnutí by měla předcházet debata s naším dítětem, měli bychom se ho ptát, co by ho zajímalo, přitahovalo. Tomu můžeme pomoci tím, že mu vytvoříme nabídku možností a dítě si již samo vybere. Zároveň bychom dítě měli vést k tomu, aby u vybrané aktivity vydrželo. Není dobré, když dítě po měsíci oznámí, že ho to nebaví a kroužek opustí. Mohlo by takto vystřídat nespočet kroužků a nakonec zjistíte, že nemá nic. Měla by vzniknout dohoda, že dítě na daný kroužek bude chodit například alespoň půl roku a pokud jeho nezájem bude přetrvávat i po této domluvené lhůtě, lze uskutečnit změnu. Kolik z nás by dnes hrálo na hudební nástroj, kdyby nás rodiče tak trochu nepřinutili? Ale naše přísnost by měla mít zdravou míru a tu musíme hledat každý sám tím, že budeme dobře naslouchat dané situaci.

Pro mě osobně je také velice důležité, kdo daný kroužek vede. Osobnost vedoucího oddílu nebo učitele hudby je pro mě velmi podstatná. Vzhledem k tomu, že moje dítě s tímto člověkem bude pravděpodobně trávit pravidelně a delší dobu svůj čas, je pro mě důležité tohoto člověka co nejvíce poznat. Toto bych rozhodně nepodceňovala.

Také bychom neměli děti zatěžovat příliš velkým množstvím kroužků na úkor jejich osobního času. Děti potřebují odpočívat stejně jako my, chtějí si dělat něco svého, jen tak. Děti potřebují čas na hru. Vzpomeňte si, jak dlouho jste si hráli s panenkami nebo s legem a kolik času jste pročetli. Mají na to vaše děti čas?

A teď ještě jiný pohled na volný čas našich dětí. Je otázkou, kolik času naše děti opravdu potřebují trávit na kroužcích. My rodiče můžeme poměrně značně a zásadně jejich volný čas ovlivnit. Samozřejmě čím je dítě menší, tím více. A toho bychom měli využít. Myslím si, že pro naše děti je daleko cennější, když s nimi budeme jejich volný čas trávit my osobně, než když je budeme neustále někam vysílat, případně je doma usadíme k televizi nebo počítači, což je dnes velmi časté. Pro rodiče je to samozřejmě pohodlnější, můžou se pak věnovat svým aktivitám, ale co to bude dělat se vztahem mezi dítětem a rodičem? I když bude dítě navštěvovat sebelepší kroužky s výbornými učiteli a vedoucími, ale nebude trávit svůj volný čas s vámi, začne se vám ztrácet a váš vztah se bude ocitat kdesi v mlze.

To nejcennější, co můžete jako rodič darovat svým dětem, je být s nimi. Naslouchat svým dětem, odpovídat na jejich nekonečné a v určitých vývojových stádiích pro nás nesmyslné otázky. Toulat se s nimi po lesích, pozorovat východ slunce nebo opice v zoo, lenošit s nimi ráno v posteli, stavět věže z lega, oblékat panenky, nechat si od nich připravit snídani, nechat si nakrájet mrkev a brambory do polévky na úžasné patvary, zahrát si již po sté pexeso a večer s nimi padnout únavou do postele, kde jim nestihnete dovyprávět pohádku, protože usnete dřív, než se vám to podaří. Se starším dítětem možná půjdete do kina nebo do divadla nebo vyrazíte na nějaký výlet či snad na vandr. Ale především tam budete pouze s ním a pro něho.

Toto je dobrá cesta, jak si vytvořit se svým dítětem otevřený a funkční vztah. Je to cesta, jak můžete svým dětem předávat hodnoty, které jsou pro vás důležité. Je to cesta, jak děti opravdu respektovat, mít o ně zájem a milovat je. Buďme živou součástí volného času našich dětí.

Rodinný život 3/2008

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu