Anketa z Taizé

Anketu připravili Marie a Jiří Stavinohovi

Image

Do Taizé přijíždí lidé nejrůznějších jazyků, kultur i stáří. Potkáváme se s nimi při společných modlitbách, biblických úvodech i při jídle. Potěšilo nás, že je můžeme s diktafonem v ruce oslovovat a ptát se jich na to, proč - někteří již poněkolikáté - přijíždějí do Taizé a co se jim zde líbí.
1) Proč jsi přijel(a) do Taizé?
2) Co se ti zde líbí?

Linda, 29, Holandsko

1) Přijela jsem ukončit jednu kapitolu svého života a začít novou. A taky najít harmonii mezi lidmi, protože doma se každý stará jen sám o sebe a je sám. A tady můžu chodit třikrát denně do kostela, a to se mi líbí.
2) Ta dobrá energie lidí, s kterými tu jsem, a hodně osobních "prozření". Jeden den přemýšlím o něčem novém ve svém životě, najdu odpověď, a tak si řeknu: "O.K., vím všechno." Pak ale přijde něco dalšího a musím nad tím znova a znova přemýšlet. Když jsem doma, o ničem přemýšlet nemusím, jdu do práce, do školy... Doma je to větší rutina.

Diana, 28 let, Holandsko

1) Kromě spousty jiných důvodů tady taky chci uzavřít jednu kapitolu svého života. Chci změnit svou práci a přemýšlím o tom, že bych začala sama podnikat. Začala jsem v prosinci, ale skončila jsem to, protože jsem o tom pořád pochybovala a pochybovala. A tak jsem sem přijela s otázkou, co bych měla dělat.
2) Pro mě je to těžké. Mám to tady ráda, ale někdy to tu nenávidím. Protože někdy mě to konfrontuje se mnou samotnou a říkám si, už toho mám dost, chci utéct pryč, to se mi nelíbí... To se stane, když začneš vidět sebe samu se vším všudy.

Mary, 52 let, Malta

1) O Taizé jsem slyšela a chtěla jsem vidět, jaké to tady je. Našla jsem tu opravdu pokoj a jsem tady spokojená.
2) Potkávám tu různé lidi z různých zemí a zase: ten pokoj, mír, který tady nacházím...

Josef, 55 let, Malta

1) Jsem tady, protože náš syn tu byl minulé léto a doporučil mi, abych sem přijel. Je to místo, kde může člověk sdílet svoje myšlenky s druhými i mít čas na meditaci. Člověk tady vidí, že to místo je požehnané.
2) Jsou to různé věci. Nacházím tady pokoj.

Skupinka Amanda, 17 let, John, 17 let, Mario 18 let, všichni z Belgie

1) Díky programu ve škole. Jsme v posledním ročníku, a tak nám dali čas na přemýšlení o naší budoucnosti. Ředitel naší školy si myslí, že je pro nás dobré sem přijet a bydlet v komunitě a setkat se s Bohem. Protože v Bruselu na setkání s Bohem moc času nemáme, lidé do kostela moc nechodí, a proto nás škola poslala sem.
2) Pro mě je zajímavé potkat se tu s lidmi z různých zemí a s lidmi mluvícími různými jazyky, protože normálně mluvím s lidmi stejného jazyka, kultury, barvy a s lidmi, kteří žijí stejný život jako já. Ale tady jsem s lidmi z různých zemí a národností, a to je dobré, protože vzájemně budujeme vztah k náboženství a také k lidem, k osobní víře a vztahu k Bohu. John: Já nejsem úplně věřící, ale líbí se mi tady ten obyčejný život komunity a to, že se tady můžeme potkávat s lidmi z různých zemí. Potkal jsem se tady s Němci a s dalšími. Je zajímavé s nimi mluvit. Mario: Líbí se mi, že si tady můžu klást otázky o životě a náboženství. Můžeme tady relaxovat a potkávat různé lidi. Můžu tady zapomenout na stres městského života. V životě ve městě jsou lidé pořád kolem vás a stresují vás. Kdežto tady máme více prostoru.

Image

Mark, 29 let, Německo

1) Přijel jsem ze dvou důvodů. Za prvé jsem tady se školou - ředitel mě požádal, abych sem doprovodil naše žáky. Za druhé jsem přijel, abych tady prohloubil svoji víru, protože před čtyřmi měsíci se mi narodila dcera.
2) Líbí se mi, že je tu tolik různých lidí, se kterými si můžu povídat, a taky otevřenost této komunity, kde se člověk může úplně zklidnit a být blízko Bohu.

Linda, 39 let, Německo

1) Z různých důvodů. Abych mohla být v tichu, dát si v životě na chvíli pauzu a abych se dokázala soustředit na to, co je v životě opravdu důležité.
2) Myslím, že je to úžasná komunita - mezi mladými lidmi a mezi lidmi odevšad. Moc se mi líbí písně. A taky postoj lidí, kteří tu žijí, protože jsou velmi otevření.

Anička, 22 let, ČR

1) Do Taizé jsem přijela, protože se mě zeptala moje kamarádka, jestli bych s ní nechtěla jet. Už dříve jsem o Taizé slyšela a chtěla jsem toto místo poznat, proto jsem tady.
2) Co se mi na Taizé líbí, je hlavně to, že se zde setkávají lidé různých náboženství a dokáží se spolu modlit a spolu se sdílet. Taky se mi velice líbí forma modlitby, vlastně modlitba zpěvem.

Jan, 21 let, ČR

1) Proč jsem přijel do Taizé? Protože mi zavolala jedna super kámoška. Díky tomu jsem tady, jinak bych o tom vůbec nevěděl. Zdálo se mi, že by to mohl být dobrý nápad, že tady bude super společenství, modlení a že tady budu mít šanci zase se víc jakoby nadechnout do dalšího života, do toho, co mám dělat. Jsem tady třetí den a myslím si, že je to úplně super, protože lidi jsou ještě lepší, než jsem čekal.
2) To s tím souvisí. Jednak je tu společenství, a i když je tu více národností, tak si rozumějí, mají se o čem bavit. Je to jednotné tím, že mají víru v Boha. Navíc s partou Čechů je úžasná sranda.

Marie, 23 let, ČR

1) Protože jsem o tom už hodně slyšela od kamarádů a chtěla jsem zažít tu pravou "taizáckou" modlitbu.
2) Atmosféra tady kolem a taky ta modlitba.

Milča, 27 let, ČR

1) Doporučila mi to kamarádka. Chtěla jsem poznat toto poutní místo, mluvit víc s Bohem a dořešit některé otázky v životě.
2) Je to úplně něco jiného, takový jiný svět, plný pokoje a lásky.

Lea, 30 let, ČR

1) Protože je to pro mě místo uzdravení. Když jsem přijela poprvé, tak jsem byla docela v krizi a dá se říct, že tady začal můj nový život.
2) Asi nejvíc to, že je tu tak hmatatelně cítit Boží přítomnost, Boží působení, to, že to tady člověk může cítit a prohloubit svůj vztah k Bohu.

Rodinný život 2/2008

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu