Témata
Pravá autorita
- Podrobnosti
- Kategorie: Krize mužství
Pro každého z nás může krizi představovat něco jiného. Pro někoho to je ztráta zaměstnání, pro jiného spánkový deficit nebo covidové uzavření v jedné domácnosti s home office a online výukou s jedním počítačem a pěti rodinnými příslušníky.
Na krizi a její řešení jsme se ptali mužů různých věkových kategorií:
Co si představujete pod pojmem „krize mužství“?
Překonali jste někdy nějakou? A jak?
Naděje na konci cesty
- Podrobnosti
- Kategorie: Doprovázení nemocných
Anketa s nemocničními kaplany
„Nemocniční kaplan“ je mezinárodní označení osoby, která vykonává pastorační péči ve zdravotnických, příp. sociálních službách. Působí na základě pověření daného svou církví a smlouvy s nemocnicí.
V červenci 2019 podepsal ministr zdravotnictví trojstrannou dohodu o duchovní péči ve zdravotnictví uzavřenou mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR, Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v ČR.
Touto péčí se rozumí nezdravotní služba všem pacientům, zdravotnickým pracovníkům a návštěvníkům zdravotnických zařízení při řešení jejich osobních, existenciálních, spirituálních, etických a morálních otázek a potřeb. Tuto službu využívají adresáti dobrovolně a na základě svého svobodného rozhodnutí.
Nemocniční kaplan tedy nabízí svou službu jako průvodce v úzkosti, v hledání naděje a odpovědí na otázky po smyslu života, v prožívání víry v době nemoci, umírání a smrti.
Pomocí pastoračního rozhovoru napomáhá nemocnému k přijetí obtíží souvisejících s nemocí a utrpením a ke smíření. Vzbuzením důvěry a prostřednictvím empatického naslouchání ztělesňuje lidskou blízkost.
Ano! Bůh chce spasit vašeho muže!
- Podrobnosti
- Kategorie: Život s nevěřícím partnerem
Mo Tizzardová
Potřebovala jsem hodně moudrosti, abych věděla, jak se mám v přítomnosti svého nevěřícího manžela jako křesťanka chovat. Denně trávil spoustu hodin v rodinném podniku, takže jsem si čas na čtení Bible i na modlitby dělala během dne, jak jen mi to práce kolem dětí umožňovala. Jako zaneprázdněná maminka jsem se brzy naučila, že modlit se vlastně znamená mluvit s Bohem – kdekoli a kdykoli.
Billova podmínka zněla: „Žádná shromáždění a žádná církev.“ Se svojí přítelkyní Jan jsem se ale vídala každý všední den, když jsme šly s dětmi do školy. Jan se za mne dlouho modlila a byla to ona, kdo mě vzal na shromáždění pro ženy, kde jsem nakonec přijala spasení. Na cestě do školy i zpátky jsme si povídaly, sdělovala jsem jí, co je nového s Billem i se mnou a ona mi vysvětlovala spoustu věcí – bylo to takové vyučování „na cestě“.
Odkazy k tématu - Svatí mezi námi
- Podrobnosti
- Kategorie: Svatí mezi námi
Svatá Anežka Česká – světice, která vrátila Čechům svobodu
I témata moderní jako korupce a „trafiky“ mají své svaté.
Čtrnáct svatých pomocníků vzývá západní i východní církev.
Ke svatosti směřovaly i děti a některé jí i dosáhly.
Vychovatelem a velkým vzorem mládeže byl svatý Jan Bosko, v jeho díle pokračují i u nás salesiáni.
Trabantem za Anežkou
- Podrobnosti
- Kategorie: Svatí mezi námi
Jana Kočendová | nyní aktivní důchodkyně, dříve laborantka, učitelka na ZŠ, SŠ i VŠ; manžel Jiří Kočenda je trvalý jáhen a vedoucí oddělení pro trvalé jáhny Arcibiskupství olomouckého; mají čtyři děti a pět vnoučat
Vzpomínky na listopad 1989
Měla jsem rozešitou zimní bundu pro manžela. Ten večer jsem pekla medvědí tlapky s dostatečným předstihem, aby se o Vánocích rozplývaly na jazyku. Nemohu si vzpomenout, co dělaly naše tři děti – šestiletý prvňáček, pětiletý a dvouapůlletá… Manžel byl na utajené schůzce s Václavem Malým v Šumperku, který už tehdy řekl, že to brzo praskne. Jak to mohl vědět? Ten nejmenší očekávaný člen rodiny se mi jemně vrtěl v břiše. Bude to holka, nebo kluk?
Odkazy k tématu - Homosexualita v rodině
- Podrobnosti
- Kategorie: Homosexualita v rodině
Persona humana (1975)
List biskupům o pastoraci homosexuálních osob (1986)
Úvahy k návrhům na právní uznání svazků mezi homosexuálními osobami (2003)
Amoris laetitia, čl. 250–251 (2016)
cizojazyčný zdroj: Mark A. Yarhouse: Costly Obedience
Dokument Aliance pro rodinu o „homosexuálním manželství“ nazvaný Poslední požadavek?
Rozhovor s Angelikou Pintířovou: Manželství stejnopohlavních párů společnosti uškodí
Velmi dobrá kniha o biblickém pohledu na homosexualitu je práce protestantského pastora Roberta Gagnona.
O náklonnosti k témuž pohlaví
- Podrobnosti
- Kategorie: Homosexualita v rodině
Slavoj Brichcín | český sexuolog a psychiatr, soudní znalec v těchto oborech, po roce 1986 se stal primářem Psychiatrické léčebny v Bohnicích, byl jmenován členem Centrální etické komise Ministerstva zdravotnictví ČR, vede psychoterapeutickou sekci České křesťanské akademie
Většina lidí v populaci se cítí přitahována a vzrušována dospělými osobami opačného pohlaví. Prožívají schopnost se s nimi sbližovat, zamilovat se a těšit se ze vzájemného erotického vyladění. Jejich celoživotní sexuální motivaci nazýváme heterosexuální orientací (HT). Naopak svobodně nezvolené a svým nositelem nezapříčiněné trvalé zaměření na jedince stejného pohlaví známe jako homosexualitu (HS). Převážná nebo výlučná homosexuální preference se týkala části mužů i žen v různých kulturách a společnostech odedávna. Lesby a gayové byli v různých dobách podrobeni nespravedlivé diskriminaci, jejich vztahy byly kriminalizovány a medicinalizovány. Jen některá společenství přijímala své homosexuální bližní kladně, jiná tolerantně, další jim v určitých epochách hrozila smrtí. Ve středověku pohlavní styk mezi muži nazývali sodomií. Pohlavní styky mužů s chlapci bývaly pojmenovány pederastie.
Komunita Cenacolo – ze tmy do světla
- Podrobnosti
- Kategorie: Když děti (ne)poslouchají
Možná máš někoho velmi blízkého, kdo se nachází v zajetí drog, alkoholu, automatů či internetu. Nebo „jen“ hledá smysl života. Řešením může být komunita Cenacolo. Mnoho závislých lidí, ať už jsou doma nebo na ulici, si neumí pomoci. Jejich i svou těžkou životní situaci ještě prohlubují neinformovaní, lhostejní, unavení nebo stydící se rodiče. Spousta lidí má v rodině nebo kolem sebe někoho závislého, kdo potřebuje a hledá pomoc. Následky pasivity a beznaděje mohou být bolestné: ztráta blízké osoby, rozbitá rodina, utrpení sourozenců.
Odkazy k tématu – Když děti (ne)poslouchají
- Podrobnosti
- Kategorie: Když děti (ne)poslouchají
- Děti nás někdy svým chováním přivádějí do končin marnosti až rezignace. Proč neposlouchají?
- V časopise si můžete přečíst rozhovor s panem Janštou a jeho syny. O jeho literární práci se více dozvíte na těchto stránkách.
- Víte, milovaní bratři, že každý člověk má být pohotový k slyšení, ale pomalý k mluvení, pomalý k hněvu.
- Mluví váš puberťák cizí řečí? Použijte náš překladový slovník pro rodiče.
- Děti trpí mnohem víc nedostatkem vhodně projevené lásky než tím, že by byly vystaveny nevhodným projevům lásky.
To dítě je hyperaktivní!
- Podrobnosti
- Kategorie: Když děti (ne)poslouchají
Andrea Valová | je vdaná, má tři děti, pracuje jako psycholožka ve školství a v soukromém poradenství
Výrok „To dítě je hyperaktivní!“ většinou nebývá prostým konstatováním, bývá spíše emotivně zabarvený ve smyslu nelibosti až výčitky. Pojmy „hyperaktivita“ a „ADHD“ jsou dnes již celkem běžně známé a používané, chápání jejich významu však není zcela jednotné a přijetí hyperaktivních projevů dětí je pro společnost obtížné.
Odkazy k tématu – Rozdíly mezi mužem a ženou
- Podrobnosti
- Kategorie: Rozdíly mezi mužem a ženou
- A jak to vnímají mladí, je možno si přečíst v bakalářské práci, která zkoumá problematiku chování mužů, které ženy nechápou, kvůli čemuž nastávají v domácnostech zbytečné hádky, a chování žen, které muži nechápou, a proto raději mlčí.
- Heslovitě.
- Jak to vidí současná psychologie?
Muž a žena v Božím plánu stvoření
- Podrobnosti
- Kategorie: Rozdíly mezi mužem a ženou
P. Jan Balík
Katolický pohled na člověka vychází z víry, která se opírá o biblické poselství, a z toho nejlepšího, co dala lidstvu filosofie bytí, tedy aristotelsko-tomistické tradice. Jedná se o vyzrálý a vyvážený plod života církve s přesahem do mnoha navazujících vědeckých disciplín. Přesné formulace byly utvářeny postupně a první kroky souvisely se snahou vyjádřit tajemství Kristovy osoby.
Katolická antropologie se vyznačuje tím, že vnímá člověka v jeho celistvosti. Zajímá se o jeho podstatu (jednotu duše a těla), jeho společenský rozměr, závislost na Stvořiteli a povolání k věčnosti.
Žít TEĎ s Bohem a před Bohem
- Podrobnosti
- Kategorie: Nejlepší léta jsou teď
MUDr. Jitka Krausová
(rozšířená verze článku)
Jste „při tom“? Na co že se to ptám? Jste přítomni v přítomnosti, při tom, co je, tady a teď? Dnešní člověk často není; je v minulosti, v budoucnosti – aspoň o pár minut či pár schodů napřed či nějak „mimo“, vnímá jen povrchně. Být v přítomnosti znamená žít plně a také je předpokladem života v přítomnosti Boží, onoho chodit S Bohem a PŘED Bohem. To nejdůležitější je ovšem vztah k Bohu. Když jsme zamilovaní, myslíme na milovaného spontánně, nepotřebujeme žádné připomínky. Ale realita je, jaká je, nejsme často spontánně zamilovaní do Boha. A pak je důležité vnímat skutečně a umět se zastavit. Pouštní mniši říkali: „Nejhorším zlem je zapomnětlivost,“ a mysleli tím zapomnětlivost na Boha. Vida, dokonce i oni! Fakt.
Život rodiny v době internetové
- Podrobnosti
- Kategorie: Závislosti a rodina
Libor Všetula | salesián-kněz, ředitel Salesiánského mediálního centra a delegát pro sociální komunikaci salesiánské provincie v ČR; rád sleduje, kudy a kam se ubírá duch doby a jak v tom všem obstát jako vychovatel a kněz; relaxuje na tenise a na rybách; ačkoliv pochází z kraje, kde se daří jak vínu, tak švestkám, přesto je pro něj nejlepší tekutinou silný, čirý hovězí vývar
Když se v roce 1992 Česká republika oficiálně připojila k internetu, byla z toho maximálně malá zpráva v celostátním deníku někde vlevo dole. Dnes už si život bez této komodity dovede představit jen málokdo a bez nadsázky můžeme říci, že příchod internetu byl větší revoluce než vynález parního stroje či knihtisku a máloco změnilo tak radikálně chod světa za tak krátkou dobu.
Kromě mnoha nesporných pozitiv se stále častěji setkáváme s tím, že používání internetu s sebou přináší i otázky, které si klademe v nejrůznějších oblastech. A nemalým otazníkem je také to, jak žít hluboké vztahy v našich rodinách, anebo chcete-li, jak to udělat, aby nás nové technologie nerozdělovaly, ale spíše propojovaly.
Redakční klání
- Podrobnosti
- Kategorie: Křesťan a sport
Aneb o tom, jak členové redakce za mládí sportovali, sportují a budou možná v budoucnu ještě sportovat.
Tímto se s Vámi dělíme a poodhalujeme roušku tajemství sportovního nadšení členů naší redakce; snad s trochou nadsázky, kapkou humoru či čiré ironie, ale zato pravdivě a zaujatě.
Já + Já = My
- Podrobnosti
- Kategorie: Když děti nepřicházejí
Mons. Josef Hrdlička
Pohodlně se usaďte… vlastně asi už sedíte, potom tedy jen stačí začíst se do slov emeritního biskupa olomoucké arcidiecéze, o. Josefa Hrdličky, která pronesl na konferenci Centra pro rodinný život o umělém oplodnění v březnu 2017 s tématem „Když dítě nepřichází…“.
Odkazy k tématu – Mezigenerační vztahy
- Podrobnosti
- Kategorie: Mezigenerační vztahy
- Usilujme o moudrost neprodleně, ať z nás naše děti a vnuci nešílí.
- O úžasném projektu, který může být inspirací nejen v době Vánoc si, přečtěte na stránce Českého rozhlasu.
Zde máme konkrétní splněný sen a příběh studenta a seniora.
- Trocha rodinné nostalgie pro naše čtenářky a inspirace pro mladou generaci
- Naše téma můžeme i mírně odlehčit a my starší zavzpomínat…
- Sdružení ELPIDA dává naději smysluplně a aktivně trávit stáří.
- Věděli jste o Taťáně Kuchařové, že její nadace pomáhá seniorům prostřednictvím mladých dobrovolníků – tedy přes generace?
Odkazy k tématu – Jak (ne)mluvit o sexu
- Podrobnosti
- Kategorie: Jak (ne)mluvit o sexu
- Odborné přednášky o PPR, antikoncepci i o teologii těla pořádá CENAP.
- Na stránkách časopisu IN se často diskutuje o chození i vztahu na dálku.
- Ne vždy máme v otázkách kolem sexu jasno, pak není hanbou se zeptat.
- P. Karel Skočovský natočil pro Signály seriál 12 videí o manželství a sexualitě.
- Orientujeme se v katechismu katolické církve? Na stránkách www.katechismus.cz lze vyhledávat.
Nový jazyk
- Podrobnosti
- Kategorie: Jak (ne)mluvit o sexu
Christopher West
Teologie těla je soubor promluv Jana Pavla II. přednesených během prvních pěti let jeho pontifikátu. Svatý Otec v nich postupně odhaluje ohromující vizi manželství a lidské lásky v Božím plánu. Vrací se až na samotný práh lidské historie, aby ukázal tento plán v jeho prvotní, hříchem nezasažené podobě.
Odkazy k tématu – Mladá víra
- Podrobnosti
- Kategorie: Mladá víra
- Kdo hledá štěstí v Bohu, je svobodnější.
- Znáte tento projekt mladých lidí na Slovensku?
- Kurzy Alfa nabízejí možnost prozkoumat křesťanskou víru.
- Dny důvěry mají v České republice už desetiletou tradici. Letos jsou mladí lidé ve věku 15–35 let zváni do Českých Budějovic, kde se Dny důvěry uskuteční 17.–19. listopadu 2017.
Petr a Pavel aneb příběh jednoho konvertity
- Podrobnosti
- Kategorie: Mladá víra
Vladimír Večeřa
Mé první setkání s ním bylo po večerní mši svaté před kostelem Panny Marie Sněžné. Bylo to těsně po mé konverzi, kdy jsem tam na radu jedné známé čekal na otce Pavla. Z kostela vyšli lidé a skupina mladých stála před kostelem a smála se. Zeptal jsem se jich, jestli nevědí, kde je otec Kupka, že bych s ním potřeboval mluvit. A ten, co se mezi nimi smál nejvíc, říká: „Já jsem Pavel, a ty si Vláďa, že?“ Já mu odpověděl: „Ano, důstojný otče,“ a on na to: „Já nejsem tvůj otec, já jsem Pavel.“ Všichni se někam chystali a Pavel mě hned vyzval, ať se jdu s nimi chvíli projít. To bylo mé první seznámení s ním, v té době jsem nic nevěděl ani o víře, o kněžích, o církvi… Bylo mi 24 let. Den před tím jsem objevil Boha a hledal jsem někoho, kdo by mi pomohl se ve věcech víry orientovat, kdo by mi pomohl to nové objevení zpracovat.
Odkazy k tématu – Křesťan a kultura
- Podrobnosti
- Kategorie: Křesťan a kultura
- „Santiniho Zelená Hora je báseň… Zatímco stavby dvacátého století jsou jenom slogany.“
- Tito pánové z Austrálie hrají příjemný a líbivý pop-rock s jasně křesťanským poselstvím.
- Křesťanská hudba, to není jen chrámový sbor. Je to široké spektrum žánrů, stylů a interpretů.
- Šumění andělských křídel – název výstavy v Muzeu umění v Olomouci. Může být inspirací i po jejím skončení.
Pěší pouť za umělce
- Podrobnosti
- Kategorie: Křesťan a kultura
Martina Pavlíková
Desetileté putování ke křtu jedné absolventky herectví, uskutečňování soukromých poutí, setkání s biskupem Josefem Hrdličkou a posléze úzká spolupráce s ním, List Jana Pavla II. umělcům a pěší pouť do Santiaga de Compostela, to vše předcházelo prvnímu uskutečnění Pěší pouti za umělce v roce 2007, při jejímž zrodu stála Martina Pavlíková, působící od roku 2004 na Arcibiskupství olomouckém v oblasti kultury mluveného projevu a také hlavní organizátorka Setkání u studny.
Odkazy k tématu – Nemoc v rodině
- Podrobnosti
- Kategorie: Nemoc v rodině
- Na boj s depresí nestačí vůle.
- Mentální anorexie dokáže zabít celou rodinu.
- Jaký je pohled na nemoc z hlediska víry?
- Univerzita Palackého v Olomouci se zapojila do zajímavého projektu, jehož výsledkem jsou mimo jiné webové stránky, určené ke spolehlivému informování o zdraví pro pacienty od pacientů.
(Na tyto webové stránky budeme postupně přidávat i zkušenosti pečovatelů, rodinných příslušníků a pečujících osob. I ti zde tedy najdou prostor pro sdílení a pomoc.)
Mateřská na míru
- Podrobnosti
- Kategorie: Mateřská "dovolená"
Jste maminkou na mateřské dovolené a ráda byste tento čas smysluplně využila? Jsou sice kolem Vás různé nabídky, ale máte pocit, že to pro Vás není to pravé „ořechové“? Nebo chcete poznat život maminek na mateřské i z trochu niternější stránky? Přečtěte si svědectví dvou maminek, které podobné otázky řešily či řeší. O své zkušenostmi se se čtenáři podělily Marie Stavinohová a Lenka Řezníčková z Rodinného centra Slunečnice v Olomouci.
Odkazy k tématu – Mateřská "dovolená"
- Podrobnosti
- Kategorie: Mateřská "dovolená"
- Blog nejen o darech přírody a jednoduchosti života, když si ho člověk přestane komplikovat
- Čas s dětmi se dá trávit zábavně a smysluplně.
Odkazy k tématu Bolavá duše
- Podrobnosti
- Kategorie: Bolava duše
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10214731958-zahady-duse/
http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uvod/
Odkazy k tématu – Zn.: Hledám partnera
- Podrobnosti
- Kategorie: Zn.: Hledám partnera
- Laciná slova o lásce zatemňují její podstatu.
- Romantika je jen částí spektra lásky.
- Nastal můj čas pro hledání partnera?
- Rozhovor s režisérkou dokumentárního filmu Generace singles Janou Počtovou
Marnotratný otec
- Podrobnosti
- Kategorie: Milosrdenství
Angelo Scarano | katolický kněz, vyučuje novozákonní biblickou teologii na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy
V Lukášově evangeliu nacházíme mnoho úryvků, které hovoří o Božím milosrdenství, ale jeden z nich je perla všech podobenství, evangelium v evangeliu. Nazýváme ho většinou podobenstvím „O marnotratném synu“. Je to ale doopravdy podobenství o marnotratném synu?
Kokosové děti
- Podrobnosti
- Kategorie: Osvojené děti
Miloslava Striová | adoptivní a pěstounská maminka, usiluje o medializaci pěstounské péče, zapojuje se do aktivit neziskových organizací v této oblasti
Máme doma kokosové děti. To jsou děti, které jsou uvnitř bílé a na povrchu černé, vychovávané rodiči a mezi dětmi většinového etnika a současně podle fyzického vzhledu je patrné, že patří k etniku jinému. I když u některých našich dětí nejsou viditelné romské znaky, všechny od malička vědí, že někteří jejich předkové byli Romové a jejich původní vlastí byla Indie. „Já se ti divím. Že si ty cikány bereš domů?“ S touhle otázkou se na mě obrátil známý, když se mu na jednom večírku pod vlivem alkoholu rozvázal víc jazyk. Sice mně podobnou otázku nikdo takto přímo nepoložil, ani na takové večírky už nezbyl čas, ale od mnohých jsem tyto nevyslovené otázky cítila: „Vzít si děti z dětského domova, a k tomu ještě cikánky? Jak tohle asi může jednou dopadnout?“
Odkazy k tématu – Milosrdenství
- Podrobnosti
- Kategorie: Milosrdenství
- Dnešní svět potřebuje soucit, my všichni zkušenost něžné Boží lásky
- Čtyři významy slova milosrdenství v Bibli
- Víra bez skutků lásky není k ničemu
- Bůh nás dnes posílá tam, kde jsme. I v naší ulici se skrývá bez povšimnutí mnoho utrpení a nouze
- V čem pomáhá Charita ČR uprchlíkům? Co připravuje na rok 2016?
Odkazy k tématu – Osvojené děti
- Podrobnosti
- Kategorie: Osvojené děti
- Pořad České televize o vývoji dětí v pěstounské péči, dětských domovech a biologických rodinách
- Velkým úkolem rodičů je pomoci teenagerům vyrovnat se s osobní minulostí.
- Příběhy dnes již dospělých vyrůstajících v náhradní rodinné péči
Zkušenost vztahu
- Podrobnosti
- Kategorie: Církev 21. století
Marek Orko Vácha | katolický kněz, teolog, přírodovědec a pedagog
Když se dnes mluví o Bohu, mluví se nikoli o vesmíru a myšlence, která je láskou, nikoli o smysluplnosti světa a smyslu pro posvátno, nikoli o tajemném vertikálnu, o čemsi, co mohu nazvat „Ty“, o tom, že život není fakt, nýbrž dar, o jarních tapiseriích táhnoucích bílých hejn severských ptáků, nýbrž o tom, že věřící se zajímají o restituce, majetková narovnání a fondy a mluví se především o nejrozmanitějších problémech sexuální morálky. V médiích i mezi křesťany, znovu a znovu. Tak se změnil náš Bůh, nebo přesněji to je to, co jsme z naší víry udělali.
Odkazy k tématu – Církev 21. století
- Podrobnosti
- Kategorie: Církev 21. století
- Starobylá žehnací modlitba v kontextu budoucnosti
- Každý den nalézáme Lazara, jestliže ho hledáme. A i když ho nehledáme, narážíme na něj
- Seznamte se s aktivitami organizace CSI (Mezinárodní křesťanské solidarity)
Odkazy k tématu – Zázraky v rodině
- Podrobnosti
- Kategorie: Zázraky v rodině
- Ježíšovy zázraky jsou nesobecké, prosté a dobročinné
- Anděl strážný je naším společníkem, řekl papež František
- biblické a každodenní zázraky v zamyšlení prof. Dr. Jana Hellera
- Zázrak někdy vyrůstá z bolesti a žádná modlitba není ztracená
Odkazy k tématu – Synovství
- Podrobnosti
- Kategorie: Synovství
- Chlapci během dospívání potřebují kvalitní a inspirativní mužský vzor
- Jak vypadá současný obraz muže? Rozhovor s Martinem Járou, spoluzakladatel Ligy otevřených mužů
- dokument o rozdělení otců a synů v důsledku historických událostí
- biblický příběh o otcovství, synovství a „marnotratné“ lásce
Odkazy k tématu – Konzumující rodina
- Podrobnosti
- Kategorie: Konzumující rodina
- desatero spokojenosti papeže Františka
- když kvalita soupeří s levnou kvantitou
- dokument o praktikách reklamního průmyslu zacíleného na děti
Shopaholictví
- Podrobnosti
- Kategorie: Konzumující rodina
Závislost na nakupování – fenomén konzumní společnosti
Před časem se mi kamarádka svěřila: „Často chodím po obchodech a nakupuji oblečení. Mám ho tolik, že nemám šanci je unosit. Když přijdu z nákupu domů, stydím se, že ho mám tolik. Většinou nákupní tašku odložím a raději ji ani nevybaluji. Pak se snažím někomu to dát, abych neměla takové výčitky svědomí. Vím, že si tím něco kompenzuji, ale nemůžu si pomoct…“
Dva různé světy?
- Podrobnosti
- Kategorie: Víra ženy, víra muže
Josef Hes
Cíl a prožitek
Muž potřebuje mít cíl, a to cíl hodnotný a svým způsobem namáhavý, za který by se vyplatilo bojovat. Muž je svým prehistorickým zaměřením lovec a bojovník a není možno tuto jeho vlastnost pomíjet.
A dokonce by bylo škoda ji aktivně nevyužít. Má-li muž pocit, že o jeho služby není zájem, že „není potřeba“, nebo dokonce že není brán jako lovec, ale jako kořist, že byl „uloven“ do církve, a tím to končí, začne se cítit velice špatně. Je potom jenom otázkou času, kdy se stáhne do pozadí, nebo se ztratí úplně.
Ženě nejde o duchovní výkony, ke kterým snadno sklouzne muž, ale o skutečné setkávání se s Bohem jako s někým, kdo jí rozumí, před kým může volně projevovat své city, pocity, prožitky, přání, sny, starosti, neúspěchy, nepochopení, ale i radosti a nadšení. V Bohu se cítí být přijímána a milována.
Odkazy k tématu – Víra ženy a víra muže
- Podrobnosti
- Kategorie: Víra ženy, víra muže
http://www.vira.cz/Texty/Knihovna/Akcenty-muzske-a-zenske-spirituality-P-Tomas-Holub.html
- přednáška P. Tomáše Holuba o akcentech mužské a ženské spirituality
- o pastoračním doprovázení muže a ženy
http://www.vira.cz/Texty/Knihovna/Jsme-stejni-jsme-jini-rozhovor-s-manzely-Polackovymi.html
- Nakolik se rozdíly v prožívání mužů a žen promítají do duchovního života?
http://ukz.katolik.cz/texty/rohr-cesta.htm
- Životní cesta má několik etap. P. Richard Rohr tyto etapy popisuje v kontextu specifik duchovního růstu mužů a žen.
https://katis.signaly.cz/1003/zenska-spiritualita-v-pomahajicich
- žena a její vnitřní svět v pomáhajících profesích
Žít nyní
- Podrobnosti
- Kategorie: Středo-věk
Mgr. Ludmila Novotná | matka tří dětí; provozuje domácí školu
Přestože se možná někdy necítím na svůj fyzický věk, není to nic platné, žiji realitu čtyřicátníků a jsem jistojistě ve druhé části svého života. Nechci podléhat iluzi (kterou naše konzumní kultura neustále podsouvá) nestárnoucích a nesmrtelných. Naopak, často si připomínám, že chci naplno prožívat právě tento přítomný čas, že chci žít naplno to, co je nyní. Chci mít ráda svoje objevující se vrásky a šediny. Čas plyne, už mi není dvacet (no už ani třicet) a já jsem součástí takzvané střední generace. Na desítky let začínám počítat období od ukončení základní školy, od maturity, od promoce. Plínky už nějaký ten rok naše děti nepotřebují, jogurt si dávno z lednice vyndají samy a my se pomalu díváme na to, jak se nenápadně začínají vytrácet z rodinného hnízda. „Matka tří dětí, provozuje domácí školu“, jak je již několik let v záhlaví mých příspěvků, za chvilku nebude pravdou, protože naše dvě starší děti už z domácí školy vylétly a zapluly do systému našich vzdělávacích ústavů. O to víc si užívám poslední roky, které v domácí škole trávím s naší nejmladší Dorotkou. A tak se za necelé tři roky bude měnit můj tak dobře fungující svět. Stárnu já, stárnou moje děti. Od plenek a báboviček jsme se skoro mávnutím proutku ocitli ve světě dospívání. Častokrát jsme od našich přátel slýchali, jak rychle všechno uteče, a najednou to s manželem pociťujeme i ve svém životě. Děti našich přátel studují vysokou školu a pomalu zakládají svoje vlastní rodiny, naše děti nás trénují silou svých osobností a na nás je, abychom jim dovolili dospět a vylétnout do světa.
Odkazy k tématu – Středo-věk
- Podrobnosti
- Kategorie: Středo-věk
http://www.vira.cz/Texty/Clanky/krize-stredniho-veku.html
- výzva pro všechny manželky: „Oceňte svého manžela. Jiný to neudělá.“
http://psychologie.krestane.cz/p.php?Krize%20st%F8edn%EDho%20v%ECku
- Tento web nabízí zamyšlení nad tématy křesťanského života z pohledu hlubinné psychologie. Období středního věku je čas pro vnitřní růst. I toto období lze prožívat jako radostnou sklizeň.
- Publicistka Bára Šťastná v podmínkách všedního života každý den testuje nejrůznější způsoby, jak být šťastnější.
http://psychologie.cz/prazdne-hnizdo/
- Jak se vyrovnat s vylétnutím dětí z hnízda a naučit se v partnerském vztahu „nové taneční figury“?
Novodobé otroctvá...
- Podrobnosti
- Kategorie: Děti v zahraničí
Andrea Bezáková /s. Bohdana, CJ (*1972)/
Je členkou slovenskej provincie Congregatio Jesu. Desať rokov sa venuje problematike obchodovania s ľuďmi. Odbornú prax získala v nemeckej organizácii Solwodi, pracovala na projekte Magdala v Prahe. Na Slovensku rozbehla projekt "Stop human trafficking", ktorého je manažérkou. Je členkou medzinárodných sietí na pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi COATNET a RENATE. Absolvovala psychoterapeutický výcvik v Prahe. Súkromnú psychoterapeutickú prax orientuje smerom logoterapie a existenciálnej analýzy. Pravidelne sa podieľa na terapeutických duchovných cvičeniach v spolupráci s Misionármi Najsvätejších sŕdc v Lukovom Dvore pri Nitre.
„Nech to dětem“
- Podrobnosti
- Kategorie: Kněz v rodině
Mgr. Ludmila Novotná | matka 3 dětí; provozuje domácí školu
V křesťanském světě se od muže v rodině očekává, že bude plnit roli kněze, duchovního vůdce. Nesnadný úkol v dnešní době emancipovaných žen, v době, kdy středem rodinného dění se stávají děti a muži si nevědí rady s obsahem mužské role. Současný trend „pro děti všechno a jen to nejlepší“ staví děti do pozice malých bohů, kolem kterých se vše točí a vše podléhá jejich potřebám a přáním. Ve své praxi jsem na toto téma v poslední době několikrát narazila a uvědomuji si, že to je všeobecný společenský trend, kterému podléháme i my, křesťané. Samozřejmě, že děti mají mnohé potřeby a naším úkolem a naší zodpovědností je, abychom se o naše děti dobře postarali a vybavili je pro poctivý život. Kde je však zdravá hranice bezmezného naplňování jejich potřeb? Nepřetržitá a intenzivní péče o miminko, které naši pozornost vyžaduje neustále a kdykoliv si o ni řekne, je samozřejmostí.
Cestou necestou s malým dítětem…
- Podrobnosti
- Kategorie: Rodina na cestách
MUDr. Magdalena Chvílová - Weberová | 51 let, má 3 kluky, pracuje jako dětská lékařka na novorozeneckém oddělení v nemocnici v Havlíčkově Brodě
Dobré rady na cestu s malým kojencem nebo batolátkem, doporučení a vykřičníky o cestování lze nalézt ve stovkách diskuzí. Příběhy spokojenosti, na druhé straně i horory, pokud cestu doprovázela nemoc. Myslím, že nelze napsat nic nového, co by nebylo prožito, diskutováno na blogu a uveřejněno. Proto bych se zkusila podívat na cestování pohledem šikovného lezoucího kojence a negativistického batolete, což jsou dvě z vývojových období, kterými projde každé mrně.
Anketa (pokračování z časopisu)
- Podrobnosti
- Kategorie: Svatost a manželství
Děkujeme všem, kteří se na anketě podíleli...
- Muž/žena
- Ženatý/vdaná_____ let.
- Jak mě manželství změnilo?
- Čím mně můj manžel/ka pomáhá ke svatosti?
Manželé a svatost – jak se to rýmuje?
- Podrobnosti
- Kategorie: Svatost a manželství
Vladimír Koronthály – Kdysi muzikant, muzikolog a politik, dnes úředník v církevní správě, otec tří dospělých dětí (všechny s toutéž manželkou, s kterou kdysi jednou provždy spojil svou cestu životem), dědeček zatím šesti vnoučat, ale především jeden z nesčetného množství lidí, které tak Bůh miloval, že dal svého jednorozeného Syna…
Již mnoho let (vlastně téměř od narození) chodím do kostela. Pravda, zpočátku jsem k tomu používal nohy svých rodičů, ale to mám jen z doslechu; dnes už jsem dospělý, samostatný a ženatý.
O dvanáctero bludech
- Podrobnosti
- Kategorie: Bolava duše
MUDr. Jitka Krausová I zasvěcená panna, bývalá psychiatrička, nyní pastorální terapeutka v Centru pro rodinný život Arcibiskupství olomouckého
O psychiatrii a psychických poruchách panuje mezi lidmi mnoho bludů a omylů, které zapříčiňují zbytečné utrpení. Považuji proto za smysluplnější je probrat, a ne se omezit na pouhý zkratkovitý průlet psychiatrií à la za dvě stránky psychiatrem a psychologem . Tak tedy bludy a omyly:
Odkazy k tématu - Nejmenší děti
- Podrobnosti
- Kategorie: Nejmenší děti
Na rodiče předčasně narozených dětí je kladena velká psychická zátěž: vyrovnat se s nečekanou situací, se svými emocemi, přijmout své děťátko takové, jaké je, zorientovat se v medicínské péči – v tom všem jim pomáhá občanské sdružení Nedoklubko, které založili rodiče, kteří situací předčasného porodu už prošli. Kromě praktických rad zde naleznete i povzbudivé příběhy rodičů, kterým se předčasně narozené děti dovyklubaly do síly a krásy.
http://babyklokanci.blogspot.cz/
Další web věnovaný podpoře rodin s předčasně narozenými nebo nemocnými dětmi.
Srovnání péče o předčasně narozené děti u nás a v Kanadě publikuje na svém webu maminka předčasně narozené holčičky. Na zahraničních příkladech ukazuje, jak je možné zapojit rodiče do intenzivní péče o jejich děti už v nemocnici.
Středisko rané péče nabízí podporu rodičům dětí se zrakovým nebo kombinovaným postižením, metody stimulace jejich rozvoje a individuální program pro každé dítě. Střediska rané péče se nachází v pěti krajských městech včetně Olomouce.
Společenství a podporu rodičů, kteří přežili svoje děti, najdete na webu Dlouhá cesta. Své zkušenosti a pocity můžete sdílet na fóru nebo se přidat k některé ze společných vzpomínkových akcí na zemřelé děti a nechat tak ve společenství podobně zasažených rodičů odeznít svůj smutek.
http://www.rodina.cz/clanek6840.htm
O bondingu neboli navázání těsné vazby matky k dítěti v prvních hodinách po porodu pojednává článek na webu rodina. cz.
Odkazy k tématu - Svatost a manželství
- Podrobnosti
- Kategorie: Svatost a manželství
http://www.fatym.com/view.php?cisloclanku=2011040100
Je možné žít v manželství a stát se svatým? Tuto otázku si klade i článek na webu Fatym.com.
http://www.nase-rodina.cz/article.php?clanek=591
Prvním svatořečeným manželům Martinovým se věnuje článek časopisu Naše rodina.
Blahoslavení manželé Quattrocchi na encyklopedii svatých i s textem k zamyšlení.
http://vit-machalek.spqr.cz/?p=18
Blahořečení císaře Karla I. a císařovny Zity v článku historika a religionisty Víta Machálka.
Manželství Akvily a Priscilly, významných spolupracovníků v šíření evangelia, v pohledu Benedikta XVI.
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=13860
Proces blahořečení manželů Manelli, jejich krátký životopis, to vše na stránkách Rádia Vatikán.
Duchovní život v manželství
Křesťanskému manželství a všemu, co s ním souvisí, se věnuje web pražského centra pro rodinu. Najdete zde povzbuzení, odborné články, tipy na akce určené manželům.
www.vojtechkodet.cz/modlitby/ruzne/modlitba-manzelu.html
Modlitba pro manžele za jejich vztah a směřování k Bohu na stránkách otce Vojtěcha Kodeta.
http://www.rodinnecentrum.cz/texty/#modlitby-manzelu
Soubor dalších modliteb pro manžele a rodiny: modlitba dětí za děti, modlitba manželů a za manžele, růžencová meditace pro těhotné, poezie a příběhy čerpající z rodiny.
Odkazy k tématu - Rodina na cestách
- Podrobnosti
- Kategorie: Rodina na cestách
Seznam mobilních aplikací:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.maps.mytracks&hl=cs
Moje trasy – zaznamenává vaši trasu, rychlost, vzdálenost a nadmořskou výšku při chůzi, běhu, jízdě na kole a jiných venkovních aktivitách.
https://play.google.com/store/apps/details?id=net.trekbuddy.midlet&hl=cs
TrekBuddy – turistická navigace s možností tvorby vlastních map.
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.aponia.bor3&hl=cs
Be-on-road – bezplatná autonavigace.
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.seznam.mapy&hl=cs
Mapy.cz – průvodce Českou republikou, možnost vyhledávání bodů zájmu (bankomaty, restaurace, památky).
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fulminesoftware.flashlight&hl=cs
Baterka – stáhněte si aplikaci na různé typy svícení.
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.androworks.meteorgram&hl=cs
Aladin – předpověď počasí.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vyletnik&hl=cs
Výletník.cz – tipy na výlet.
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.lunchtime.android&hl=cs
Lunchtime.cz - když nevíte kam na oběd.
Liturgická KPZ
Texty mše svaté v různých jazycích:
Anglicky:
http://catholic-resources.org/ChurchDocs/Mass.htm
Německy:
http://www.redemptoristen.com/index.php?id=108
Francouzsky:
http://www.musicanet.org/usc/partvoca/missa/missafrancais.htm
Italsky:
http://www.liturgia.it/rito_messa_cei.pdf
Španělsky:
http://www.devocionario.com/eucaristia/la_santa_misa_1.html
Rusky:
http://www.cathmos.ru/content/ru/mass.html
Liturgický kalendář:
http://www.katolik.cz/kalendar/kalendar.asp
Breviář:
https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.breviar.android&hl=cs
Liturgie:
https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_don_radek.Liturgie&hl=cs
Součástí je lekcionář online, který vyžaduje připojení k internetu, ostatní nabídka – mešní řád, žehnací modlitby atd. funguje offline.
Další odkazy:
http://pietrevive.altervista.org/?page_id=43
S projektem Živé kameny se můžete seznámit na jejich stránkách. Najdete zde myšlenky, postřehy i seznam dní, kdy můžete „Živé kameny“ potkat v chrámech světových metropolí.
Při plánování rodinných výletů využijte některý z turistických portálů. Nabízejí zajímavé cíle i možnost vyhledání tras.
http://www.vira.cz/Texty/Clanky/Ja-jsem-cesta.html
Po které cestě má člověk kráčet? Zamyslet se nad touto otázkou můžete u článku Ať se vaše srdce nechvěje! Já jsem cesta... na webu vira.cz.
http://deti.vira.cz/Bible-pro-deti/Stary-zakon/Abraham-1
Přiblížit duchovní rozměr cestování můžete dětem spolu s příběhem o putujícím Abrahámovi. Na odkazu najdete jeho zpracování pro děti.
Odkazy k tématu - Kněz v rodině
- Podrobnosti
- Kategorie: Kněz v rodině
www.modlitbyotcu.cz
Zavítejte na stránky hnutí Modliteb otců. Najdete zde informace o hnutí i inspiraci pro modlitbu v modlitebních skupinkách.
www.vira.cz/Texty/Online-rozhovory/Otcovstvi-prubirsky-kamen-zivota.html
Velmi zajímavý on-line rozhovor s otcem Józefem Augustynem, v němž reaguje na konkrétní dotazy manželů a manželek, otců a matek, najdete na webu vira.cz.
http://www.ofm.cz/modlitby/2-obecne/39-modlitby-pred-jidlem
Pro inspiraci v rodinách poslouží modlitby před jídlem uveřejněné na stránkách františkánů.
www.knihovna.net/KNIHA/0023_t03.htm
Modlitby pro žehnání v rodinách najdete v benedikcionálu zveřejněném na internetu.
http://cesta121-cz.doyle.netservis.cz/Z-nasi-cinnosti/
O stárnoucí kněze se stará ve spolupráci s biskupy projekt Cesta 121, seznámit se s ním můžete na webových stránkách.
Odkazy k tématu - Děti v zahraničí
- Podrobnosti
- Kategorie: Děti v zahraničí
http://www.luvaville.com/
- praktické rady pro rodiče, kteří s dětmi cestují do světových metropolí anebo v nich žijí
- zahraniční dovolená v místech přátelských k dětem
http://luxusnizivotvanilky.wordpress.com/
- blog o životě v cizí zemi, o kulturních rozdílech, o Francouzích, Lucemburčanech, Němcích, Belgičanech, ale taky o Češích. O každodenních radostech i trápeních. O mateřství a výchově.
http://pracovnipobyty.cz/au-pair
- au-pair programy zprostředkované společností StudentAgency
http://cestovanisdetmi.blogspot.com.au/
- blog s radami zkušené maminky-cestovatelky, například o tom, jak děti připravit na stěhování do cizí země a jak je učit zodpovědnému cestování
Motýlí masáže
- Podrobnosti
- Kategorie: Nejmenší děti
Ing. Eva Kopasová
Motýlí masáže jsou velmi jemné a lehké dotyky, které pomáhají uvolňovat hlubší napětí. Jsou vhodné pro novorozeňátka (zdravému dítěti poskytují podporu) a také pro předčasně narozené děti (zraněné dítě masáže léčí). Masáž jim neublíží, ale naopak, jemné doteky je uklidní a postupně uvolní.
Motýlí masáže zavedla rakouská lékařka Eva Reich. V současnosti se masáže používají na různých klinikách nejen v Rakousku, ale i v mnohých dalších zemích. Eva Reich pracovala jako pediatrička v New Yorku, ve čtvrti Harlem. Svoje zkušenosti s masážemi novorozenců rozšířila po celém světě. Přednášela mimo jiné v Anglii, Francii, Belgii, Nizozemí, Španělsku, Brazílii a Austrálii. Dr. Eva Reich věnovala zvláštní pozornost kontaktu s předčasně narozenými dětmi pomocí něžného hlazení. Tento dotyk jemných „motýlích“ křídel jim pomáhal přežít. Jemná masáž uvolňuje „napětí“, které vzniká po přežitém traumatu.
Láska je nekonečná
- Podrobnosti
- Kategorie: Nejmenší děti
Ivana Antalová | zakladatelka a koordinátorka občanských sdružení Babyklokánci, Zrnka nebo Dítě patří k rodičům,
lektorka, masérka, laktační poradkyně
Narodila jsem se do ustrašené náruče mé maminky před více než čtyřiceti lety, necelé dva roky poté, co mi moje starší sestra prošlápla tuto nelehkou cestu příchodu na svět v podmínkách totalitní nemocnice, necelé dva roky poté, co moje starší sestra na následky tohoto přístupu pár dnů po svém narození zemřela. Věřím, že nejpozději v té době se začal formovat i smysl mého života, mé životní naplnění. Vize podpory svobodné volby místa a způsobu narození a porodu, potřebných základů, na kterých lze vystavět svobodný a zodpovědný život. Život naplněný vírou v sebe, vírou v lásku v sobě, v Boha v sobě.
Odkazy k tématu - Rodina u stolu
- Podrobnosti
- Kategorie: Rodina u stolu
Bezpečnost potravin:
Témata ze zdravé výživy zpracovaná pro dospívající na speciálním edukačním webu ministerstva zemědělství.
http://www.potravinynapranyri.cz/
Pokud jsou potraviny tzv. falšované (např. med nastavovaný cukrem, puding s nižším obsahem kakaa, než je uvedeno na obalu) nebo závadné, dostanou se na pranýř, na webovou stránku, která před nimi spotřebitele varuje a své varování odůvodňuje.
http://www.bezpecnostpotravin.cz/
Na webu Bezpečnost potravin získáte rychlé informace o závadných potravinách, můžete si také nechat posílat e-mail s aktuálně sestaveným seznamem potravin, které neodpovídají standardům kvality.
Duchovní pohled:
http://www.vira.cz/Texty/Knihovna/Vanocni-jidelnicek-nasich-predku.html
Jak jedli naši předkové na Vánoce, představuje web vira.cz v článku Vánoční jídelníček našich předků.
http://www.ofm.cz/modlitby/2-obecne/39-modlitby-pred-jidlem
Pokud chcete obměnit tradiční modlitbu před jídlem, navštivte web bratrů františkánů s bohatou zásobou těchto krátkých modliteb.
Zdravé vaření:
http://www.kvaskovychleb.cz/doku.php
Na cestě k výrobě domácího kváskového chleba vás doprovodí stránky, které se mu přímo věnují.
http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz
Pokud máte v rodině alergika na některé z potravin, určitě vám přijdou vhod stránky vysokoškolské studentky s rozsáhlou intolerancí na potraviny, kde najdete seznam vhodných potravin i spousty receptů, jak jíst chutně, a přitom bez lepku, mléka a vajec.
Alternativní obchodování:
http://www.vitalia.cz/texty/farmarske-prodejny/
Přehled farmářských prodejen.
Pro ty, kdo chtějí dostávat zdravou zeleninu přímo ke svým dveřím, jsou určeny stránky Bedynky.cz
Nechat se naplnit Láskou
- Podrobnosti
- Kategorie: Chléb života
Mgr. Ludmila Novotná - matka 3 dětí; provozuje domácí školu
Ráda bych se s vámi podělila o některé myšlenky z knihy Poustevník, která mne velmi oslovila svojí otevřeností, jednoduchostí, pravdivostí a hloubkou zároveň. Častokrát se lopotím každodenností a vší silou se snažím být milá, spravedlivá a všeobjímající. Žel, není to vůbec snadné a mnohdy jsem na svoje okolí, především na svoje nejbližší, podrážděná, netrpělivá a nepříjemná. Nejvíce to samozřejmě odnáší manžel. Ten nejbližší. K lidem vzdálenějším to mívám více pod kontrolou, ale i tam se někdy nezadaří. Když se mi dostala do ruky kniha Poustevník, velmi se mne dotkly její myšlenky. Uvědomila jsem si, že se snažíme být správnými křesťany, hledáme způsoby, jak dobře žít a naplňovat dokonalý obraz věřícího člověka, ale častokrát se nám to nedaří a my selháváme. Kniha mi znovuotevřela a připomněla kontrast našeho snažení a Boží lásky. K naplnění jakéhosi našeho vysněného obrazu dokonalosti však čerpáme ze špatného zdroje. Jsme nedokonalí, chybující a příliš spoléháme na svoje lidské úvahy, na svůj rozum, sílu a prostředky. Jsme jenom lidé a není možné od sebe očekávat dokonalost a myslet si, že nikdy nebudeme chybovat, že nikdy neselžeme a neuděláme chybu. Když se nám přihodí, že vnímáme naše selhávání a vidíme, že k vysněnému obrazu máme hodně daleko, ztrácíme naději. Přichází zklamání a po čase i vyčerpání z věčného snažení se.
Odkazy k tématu
- Podrobnosti
- Kategorie: Jsem bez práce
Kde hledat práci
Portálů uveřejňujících nabídky zaměstnání je na internetu spousta (monster.cz, jobs.cz, prace.cz, flek.cz), trochu jiný je web neziskovky.cz, který shromažďuje nabídky práce od neziskových organizací. Najdou se zde inzeráty na odborné, administrativní i řemeslné pozice.
http://www.neziskovka.cz/cz/prace.php
Nabídnout i hledat práci můžete také na burze placené i dobrovolnické práce v neziskových organizacích na Vysočině.
http://databaze.dobrovolnik.cz/databaze-projektu/
Dobrovolnickou práci v nejrůznějších projektech a organizacích hledejte v databázi dobrovolnických příležitostí.
Podpora v nezaměstnanosti a další státní sociální pomoc
Přehledně zodpovězené otázky, kdo a kdy má nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Přehled sociálních dávek najdete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.
http://finance.idnes.cz/kdyz-jste-v-hmotne-nouzi-089-/viteze.aspx?c=A090307_141458_viteze_hla
Kdo a kdy má nárok na pomoc v hmotné nouzi, na praktických příkladech přehledně vysvětluje článek MF DNES.
Občanské poradny a zadluženost
http://obcanskaporadnaopava.cz/otazky/pracovnepravni-vztahy-a-zamestnanost/8
Na co má zaměstnanec nárok a jak postupovat v nezaměstnanosti, se občanské poradny opavské charity ptali předchozí čtenáři. Můžete si přečíst odpovědi poradny nebo položit vlastní dotaz.
Bezplatná poradna poskytuje poradenství v situaci, kdy dlužník není schopný splácet své dluhy. Nabízí pomoc s vypracováním návrhů na oddlužení.
http://dluhy.obcanskeporadny.cz/index.php/kam-pro-radu
Seznam poraden, které vám nabídnou pomoc v dluhové oblasti, naleznete na stránkách asociace občanských poraden.
Duchovní pohled a podpora
http://www.crsp.cz/zeny/203-motivani-kurz-pro-eny-
Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně pořádá motivační kurzy určené pro ženy, které se po rodičovské dovolené připravují na návrat na trh práce.
http://www.vira.cz/Texty/Clanky/Prace-prace.html
Práce, práce... A kde jsem v tom já? Článek z knihy Pracovat i žít na webu vira.cz
http://www.katolik.cz/texty/view.asp?cis=297
O svou zkušenost z volontariátu, dobrovolné práci pro farnost v malé komunitě mladých, se podělil Václav Vacek, student ČVUT.
Rozhovor s děkanem Evangelické teologické fakulty UK prof. Jakubem Trojanem přináší zajímavý náhled na nezaměstnanost, změny ve společnosti a úlohu církve, kterou v tomto procesu může mít.
Odkazy k tématu
- Podrobnosti
- Kategorie: Chléb života
http://www.radiovaticana.cz/serial.php4?id=18
Do seriálu Společné dědictví aneb Židovské kořeny eucharistie se můžete začíst na stránkách Vatikánského rozhlasu. Odkud se vzalo slovo „amen“, kde má kořeny modlitba „Svatý, svatý“ a jak se vyvíjela tradice žehnání, se dočtete v krátkých zajímavých textech.
http://www.vojtechkodet.cz/temata/eucharistie/kdyz-mne-to-v-kostele-nebavi-i.html
„Ač se k tomu mnoho lidí nerado přizná, je skutečností, že mnoho lidí má ve svém životě období, kdy je to v kostele nebaví…“ Takto začala jedna z přednášek o. Vojtěcha Kodeta pronesená na Katolické konferenci v roce 2005. K čemu jeho zamyšlení nakonec vyústilo? Přečtěte si na osobních stránkách Vojtěcha Kodeta.
http://www.katyd.cz/clanky/strucne-desatero-detske-bohosluzby.html
Aby se děti v kostele cítily dobře a spolu s nimi i ostatní… Jak skloubit pobíhání dětí po kostele a touhu ostatních soustředit se více na liturgii než nejmenší návštěvníky bohoslužby? Nad touto otázkou se zamýšlí otec Miloš Szabo.
http://tisk.cirkev.cz/dokumenty/pape-ska-encyklika-ecclesia-de-eucharistia/
Encykliku Jana Pavla II. o eucharistii najdete v plném znění a českém překladu například na stránkách Tiskového střediska České biskupské konference.
http://www.pastorace.cz/Tematicke-texty/Prvni-svate-prijimani-pomucky-pripravy-podklady.html
Přehledně seřazené texty k tématu eucharistie, rozdělené do tematických bloků, nabízí portál Pastorace.cz. V kategorii „první svaté přijímání“ naleznete materiály k přípravě dětí, modlitby pro rodiče, modlitby k dětské adoraci i předpřipravené upomínky na první svaté přijímání.
Anketa
- Podrobnosti
- Kategorie: Jsem bez práce
Lidem se zkušeností nezaměstnanosti jsme položili dvě otázky:
1. Co bylo pro mě nejtěžší v době nezaměstnanosti?
2. Jak jsem si našel/našla práci?
Karel, 41 let
1. Poprvé, když jsem zůstal bez práce, tak nejhorší byla prázdnota, ztráta smyslu života. Podruhé jsem už věděl, o co jde, takže mi bylo Bohem dáno se okamžitě a ještě v ten den přeorientovat na jiný smysl. Tím jsem získal okamžitý nadhled nad danou situací.
2. Poprvé jsem onu situaci vyřešil postavením se na vlastní nohy a začal jsem s podnikatelskou činností, která mi vydržela 10 let. Podruhé jsem o 20 let starší, tudíž opatrnější. Člověk mnohdy musí přijmout i to, co by v mládí nepřijal. Přijme práci méně záživnou a posléze zjistí, že ho myšlenkově posunula na vyšší level (do jiné myšlenkové roviny).
Anketa
- Podrobnosti
- Kategorie: Křesťan a kultura
Když jsme zadávali anketní otázky, tak trochu se nám to vymstilo; do kin šel totiž zrovna nový film režiséra Jiřího Stracha, takže u mnohých byla odpověď na druhou otázku vesměs nasnadě…
Ptali jsme se:
1. Jaké kulturní aktivity s dětmi provozujete?
2. Co Vás a Vaše děti v poslední době zaujalo (kniha, film…)?
3. Poznámka k tématu…
Jak přežít nezaměstnanost
- Podrobnosti
- Kategorie: Jsem bez práce
Petra Feglerová | klinická psycholožka a emeritní šéfredaktorka časopisu
Ztráta zaměstnání a následující období nezaměstnanosti patří k velké zátěži, která nás může v životě potkat. V následujících řádcích chci nabídnout několik úvah k tomu, jak lépe toto období přežít.
Úřad práce = návštěva zubaře
Jednou z těžkých věcí na nezaměstnanosti jsou návštěvy úřadu práce. Zvláště ta první bývá většinou nejtěžší. Příčin může být více – „oficiální“ potvrzení statusu nezaměstnaného, setkání s ostatními návštěvníky úřadu práce, „vyhořelé“ chování úředníků či zjištění, že nabídky na novou práci nejsou. Část lidí to v jejich nelehké situaci ještě více srazí psychicky dolů.
Návrat do práce
- Podrobnosti
- Kategorie: Jsem bez práce
Mgr. Ludmila Novotná - matka tří dětí; provozuje domácí školu
Práce, zaměstnání, povolání k našemu životu patří. Pro někoho je radostí, pro druhého povinností, pro dalšího nutným zlem. V naší moderní společnosti je samozřejmostí, že pracují i ženy. Spíše v křesťanských kruzích se můžeme setkat také s tím, že ženy zůstávají doma a všem to takto vyhovuje. Okolní svět to někdy možná nechápe, ale to přeci nevadí. Nicméně i mezi křesťany je mnoho žen, které pracují a pracovat buď musejí, nebo chtějí. Z pracovního procesu je přirozenou cestou většinou vytrhne pouze mateřství a jejich návrat zpět nemusí být vždy snadný.
Protože chci
- Podrobnosti
- Kategorie: Rodinné pouťování
Každý má s poutěmi jiné zkušenosti, někdo putuje a nemá vytčený konkrétní cíl, úmysl, pro jiného je pouť poslední nevyčerpaná možnost, jak se ještě pokusit něco vyprosit. Zde jsou vaše odpovědi na prostou otázku:
Co jste si vyprosili na pouti?
Rituál a každodennost
- Podrobnosti
- Kategorie: Rodinné rituály
Mgr. Ludmila Novotná | matka tří dětí, v domácnosti; provozuje domácí školu
Rituál může být spojen s maličkostmi všedního dne, ale také s významnými událostmi, které se odehrávají pouze výjimečně, někdy dokonce jen jednou za život, jako je například svatba, křest apod. Slavnostními rituály jsou například Vánoce, Velikonoce. Významné rituály mají svá daná pravidla, která respektujeme a většinou opakujeme.
V každodenním životě mají rituály své nezastupitelné místo. Možná si ani neuvědomujeme, kolik jich je zahrnuto do našeho všedního dne. Jinak bychom je také mohli pojmenovat jako stereotypy, které jsme vědomě či nevědomě začali ve svém dni opakovat, prožívat a považovat za jeho samozřejmou součást.
Digitální rodinka
- Podrobnosti
- Kategorie: e-Rodina
Petra Feglerová– klinická psycholožka,matka a předchozí šéfredaktorka časopisu
Naše rodina patří k radostným uživatelům různých technických a technologických „hraček“. Trochu netypické je to, že hlavním nadšencem pro tyto věci jsem v rodině já. Technické novinky mě lákají a baví. Během mateřské dovolené jsem se naučila programovat, v poslední době odpočívám u časopisu Computer. Zvu vás na malou obhlídku našich digitálních pomocníků, kterou doplním praktickými zkušenostmi, které jsme v rodině nasbírali.
Skajpuji s babičkou
- Podrobnosti
- Kategorie: e-Rodina
Otázky:
1. Máte doma počítač?
2. Kolik času denně trávíš u počítače? Kolik u televize?
3. Jaké pořady v televizi sleduješ?
4. Co nejčastěji děláš na počítači?
5. Co Tě na tom nejvíce baví/láká?
Na anketě se podílely Lucie Cmarová, Šárka Chlupová, Lucie Adamcová, Eliška Dosoudilová a Agáta Dokoupilová.
Rituály v duchovním životě rodiny
- Podrobnosti
- Kategorie: Předávání víry
Ludmila Novotná – psychoterapeutka, matka tří dětí, provozuje domácí školu
Rituál (z latinského ritualis = obřadný) je způsob chování založený na tradičních pravidlech. Jedná se o ceremonii, která probíhá podle přesně stanoveného schématu, pravidel. Například mše, křest, svatba, ale také světské rituály, jako je udělování významných cen, maturita, promoce…
Rodině oporou
- Podrobnosti
- Kategorie: Muž - hlava rodiny
Anketa s tatínky
Jak to vidí samotní otcové rodin? Všem jsme kladli stejnou otázku: „Kdy se cítíte jako hlava rodiny?“ a poprosili je, aby k odpovědi uvedli své křestní jméno a počet dětí.
Svatba ve světle lidové tradice
- Podrobnosti
- Kategorie: Svatba včera a dnes
PaedDr. Jarmila Pospíšilová – rodinná terapeutka z Veselí nad Moravou
Svatební den musí být opředen mnoha zvyky, tradicemi a rituály, které nám pomáhají pochopit, vyjádřit a prožít zásadní změny, které se dějí v uspořádání vztahů v rodinách. O důležitosti dobrého prožití a přebudování rodinných vztahů promluvila na kongresu Láska a Pevné objetí v Praze terapeutka Jarmila Pospíšilová, jejíž přednášku vám ve zkrácené podobě nabízíme.
Je to cesta připravená Bohem
- Podrobnosti
- Kategorie: Naplněný třetí věk
Anketa s rodiči kněží

Umíte si představit, že by váš syn jednou přišel domů a oznámil, že se chce stát knězem? Jaké by byly vaše pocity? Myslíte si, že z vaší rodiny může vzejít kněz? Můžete tuto volbu jako rodiče nějak ovlivnit? Nabízíme vám v závěru roku kněží setkání s několik rodiči, kteří toto zažili a zažívají. Všem odpovídajícím jsme přislíbili zachovat anonymitu, protože zde nejde o vyzdvihování či chválení, ale o prostá lidská svědectví jejich mnohdy nelehkých životů a o tom, jak Bůh často v našich životech dělá „nečekané zatáčky“.
Anketa s mladými otci
- Podrobnosti
- Kategorie: Otcové 21. století

Jak vnímají své děti novopečení tatínkové? Jen vydělávají nebo i přebalují? Přistupují rozdílně k dcerám a synům? Dozvíte se v následující anketě. Tatínků jsme se ptali na následujících pět všetečných otázek:
1. Kolik je ti let, kolik máš dětí a jak jsou staré?
2. Chceš být stejný při výchově svých dětí jako tvůj táta? Co chceš udělat stejně a co ne?
3. Co spadá do tvých „otcovských kompetencí“ (vaříš, přebaluješ nebo vyděláváš,…)?
4. Co bys chtěl své děti/dítě naučit?
5. Co se ti na tom být tátou líbí nejvíce?
Otcovství? Co je to?
- Podrobnosti
- Kategorie: Otcové 21. století
MUDr. Vladislav Chvála, PhDr. Ludmila Trapková – jsou psychoterapeuti, působí ve Středisku komplexní terapie psychosomatických poruch, které Vladislav Chvála po roce 1989 založil spolu s dalšími kolegy v Liberci. Zde se s týmem lékařů a psychologů věnuje těžko léčitelným tzv. psychosomatickým poruchám. Oba se angažují v organizaci rodinné terapie a psychoterapie ve zdravotnictví.
Když jsme oslovili známou „dvojku“ psychoterapeutů, mile nás překvapilo, s jakou ochotou přistoupili k tématu, o kterém sami řekli: „Je nám blízké a v současnosti aktuální; vydalo by na publikaci.“ Pro větší přehlednost se vás pokusí vtáhnout do zamyšlení nad mužstvím a otcovstvím uvozující otázky.
Podkategorie
-
Muž - hlava rodiny
- Počet článků:
- 1
-
Svatba včera a dnes
- Počet článků:
- 1
-
Naplněný třetí věk
- Počet článků:
- 1
-
Otcové 21. století
- Počet článků:
- 2
-
Rodinné rituály
- Počet článků:
- 1
-
e-Rodina
- Počet článků:
- 2
-
Předávání víry
- Počet článků:
- 1
-
Rodinné pouťování
- Počet článků:
- 1
-
Jsem bez práce
- Počet článků:
- 4
-
Chléb života
- Počet článků:
- 2
-
Rodina u stolu
- Počet článků:
- 1
-
Nejmenší děti
- Počet článků:
- 3
-
Svatost a manželství
- Počet článků:
- 3
-
Rodina na cestách
- Počet článků:
- 2
-
Kněz v rodině
- Počet článků:
- 2
-
Děti v zahraničí
- Počet článků:
- 2
-
Středo-věk
- Počet článků:
- 2
-
Víra ženy, víra muže
- Počet článků:
- 2
-
Konzumující rodina
- Počet článků:
- 2
-
Synovství
- Počet článků:
- 1
-
Zázraky v rodině
- Počet článků:
- 1
-
Církev 21. století
- Počet článků:
- 2
-
Milosrdenství
- Počet článků:
- 2
-
Osvojené děti
- Počet článků:
- 2
-
Zn.: Hledám partnera
- Počet článků:
- 1
-
Mateřská "dovolená"
- Počet článků:
- 2
-
Nemoc v rodině
- Počet článků:
- 1
-
Křesťan a kultura
- Počet článků:
- 3
-
Mladá víra
- Počet článků:
- 2
-
Jak (ne)mluvit o sexu
- Počet článků:
- 2
-
Mezigenerační vztahy
- Počet článků:
- 1
-
Když děti nepřicházejí
- Počet článků:
- 1
-
Křesťan a sport
- Počet článků:
- 1
-
Závislosti a rodina
- Počet článků:
- 1
-
Nejlepší léta jsou teď
- Počet článků:
- 1
-
Rozdíly mezi mužem a ženou
- Počet článků:
- 2
-
Když děti (ne)poslouchají
- Počet článků:
- 3
-
Homosexualita v rodině
- Počet článků:
- 2
-
Svatí mezi námi
- Počet článků:
- 2
-
Život s nevěřícím partnerem
- Počet článků:
- 1
-
Doprovázení nemocných
- Počet článků:
- 1
-
Krize mužství
- Počet článků:
- 1
-
Bolava duše
- Počet článků:
- 2