Tíha volného času

Petra Feglerová

Jedno volné májové odpoledne jsem na zahrádce sázela muškáty do truhlíku - byla to jedna z mnoha činností, které jsem chtěla do večera stihnout. Stala jsem se takto neplánovaně asi hodinu svědkem hry čtyř holčiček v sousedství, mohlo jim být od 5 do 8 let. Měly před sebou volné odpoledne a zřejmě jediný úkol - nějak se zabavit a pokud možno příliš nezatěžovat své rodiče.

Image 

Bylo obdivuhodné, kolik činností a her stihly za ten krátký čas vystřídat - asi pět variant honiček, tři typy hry na myšky (vlastní pravidla), probírání, která z nich a proč je ošklivka (zřejmě inspirované nejmenovaným seriálem), různé využití dětské skluzavky - např. jako skluzavka, jako hora ke stoupání, jako velitelský můstek, jako místo boje, jako řečnický pult atd. Chvílemi se dohadovaly, pak si povídaly, domlouvaly se, soupeřily - vše dělaly dostatečně citlivě (i když velmi hlasitě), aby se některá z nich náhodou neurazila úplně a nepřišly tak o kamarádku ke hře.

Musela jsem je obdivovat, jakou spoustu her si dovedou vymyslet i jak se umí svým dětským způsobem domlouvat mezi sebou. Jako člověk, který si ani jako dítě neuměl moc hrát, jsem byla docela ráda, že má náplň odpoledne je vcelku daná a nemusím několik hodin bloumat po domě či po zahradě a přemýšlet, jak se zabavit.

Známý psychoterapeut Eric Berne se domníval, že jednou z našich základních potřeb je potřeba vyplnit svůj čas, proto jsme si vymysleli různé rituály, proto si s lidmi povídáme, chodíme do zaměstnání nebo se s blízkými hádáme. 8760 hodin každého roku, pokud by zůstaly volné, nenaplněné, nás naplňuje úzkostí. Tato teorie může připadat divná přepracovaným lidem, kteří po nějakém volnu touží již několik týdnů či měsíců. Nicméně člověk, který je dlouho nemocný, nezaměstnaný nebo odejde do důchodu, na ní jistě zrnko pravdy najde.

Podobně velké množství volného času mají děti. Někdy se z toho až nudí, a pak zvolí variantu zlobení. Je před nimi obrovský úkol naučit se s volným časem zacházet - umět se zabavit sám, umět si najít kamarády pro hru, hodně různých věcí vyzkoušet, postupně hledat, která činnost je bude více těšit, vydržet nudu, zahnat nudu. Je to spousta úkolů, se kterými dětem musí pomáhat i dospělí. Jak jde život, tak nám okolnosti volný čas ukrajují a tím nás staví před úkol si nějaké volno pro sebe uhájit a zároveň ho uspokojivě prožít. Kvalita volného času v dospělosti je naše vysvědčení, zpráva o tom, jak jsme se naučili a jak nám rodiče pomohli v dětství zacházet s časem.

Přeji všem čtenářům příjemné dny volna během prázdnin a dovolených.

Rodinný život 3/2008

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu