Doctor lacteus - mléčný učitel

P. Karel Skočovský 

DoktorLacteus1

Už jako malý kluk jsem rád navštěvoval jedno z mariánských poutních míst, kterých na Moravě máme mnoho: Provodov. Půvabný kostelík na kopci, ukrytý – jako poklad lidové zbožnosti – v lese. Vedle kostela se zde nachází zázračný pramen a nad oltářem výjimečný obraz: Panna Maria kojící.

 

Mám čtyři mladší sourozence, proto nebyla scéna kojení v naší rodině ničím neobvyklým. Obraz Marie kojící Ježíška měl tedy pro mě od začátku jasný význam: Panna Maria, Královna nebes a Matka Boží, je také „normální máma“. A co víc: je také – jak jsem instinktivně pochopil – naše máma. Tuto skutečnost podtrhovala výmluvná věta napsaná vedle obrazu: „Všichni jste moje děti.“

Tato moje osobní zkušenost byla na dlouhou dobu téměř zapomenuta. Vše se ale změnilo, když jsem přijel do Říma. Právě zde, ve Věčném městě, jsem jako seminarista a poté jako kněz znovu objevil obraz Panny Marie kojící. A musím se přiznat, že jsem se do něj zamiloval. Během sedmi let, které jsem zde strávil studiem, jsem navštívil více než dvě stě římských kostelů, hnán (také) touhou najít nový obraz kojící Madony. A skutečně jsem jich objevil mnoho.

DoktorLacteus2Když jsem poprvé vstoupil do auly Institutu Jana Pavla II. (kde jsem studoval), zatajil se mi dech. Všichni profesoři a studenti to očima vnímali, ale já to viděl: na levé straně sálu bustu kojící matky, která se s láskou dívá na své dítě, a vpravo ukřižovaného Krista, který na nás shlíží. Viděl jsem ty dva pohledy a s jejich pomocí také téma své doktorské práce z teologie: kojení, mateřská něha, Maria, církev, Boží pečující láska, Kristus na kříži, Eucharistie... Opravdu jsem to slyšel: dvě těla – jedno něžné, mateřské, druhé zmučené, ale krásné, neuvěřitelně krásné – „mluví“ a jejich hlasy se setkávají a prolínají v harmonickém duetu.

Proto mě scéna matky kojící své dítě tak fascinuje. Tento akt lásky a darování vlastního těla pro život dítěte totiž „mluví“ nejen o mateřské lásce, ale také o Boží lásce k nám. Tento běžný, každodenní okamžik se může stát téměř posvátným prostorem, kde se na chvíli můžeme setkat s odleskem Boží něhy. Jedná se o skutečnou „teologii mateřského těla“.

 

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu