Smysluplný čas

Rozhovor s Pavlou Kotíkovou

S Pavlou Kotíkovou jsem se potkala na několika setkáních, kde vytvářela programy pro mladé lidi nebo s nimi pomáhala. Na jednom letním týdenním setkání jsem byla svědkem, jak se toto usměvavé děvče přes den věnovalo dětem a mládeži, pro které tam bylo, a po večerech a nocích vyřizovalo mailem další úkoly. Setkání s ní má pro mne příchuť čokolády, kterou s námi vyráběla a jejíž recept najdete na konci tohoto povídání. Bylo to dobré a zajímavé zároveň. Přeji, aby i vám článek „zachutnal“.

kotikovaProsím o pár slov představení se.

Pocházím z Vysočiny, z menšího městečka Křižanov. Naše rodina je poměrně velká; minimálně když někde řeknu, že mám čtyři sourozence, tak se hodně lidí podivuje. Ale já si naopak myslím a z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že je to velké plus a dar. Vzájemnou inspiraci, pomoc a sdílení postupem času oceňuji víc a víc.

Jak jsi byla doma vychovávána ohledně životního stylu a pohledu na konzum?

Když se zpětně dívám na naši výchovu, měli jsme ve spoustě věcí velkou svobodu a rodiče nás nechávali si věci vyzkoušet, za což jsem moc vděčná. Také se nás vždycky snažili vést k tomu, abychom rozuměli souvislostem a dokázali se na základě nich rozhodovat. Nicméně jsme celkem průměrná rodina, jejíž průměrnost je obohacována rozmanitostí členů, takže v závěru je to celkem pestrá škála názorů, postojů a životních stylů. Co máme určitě všichni společné, je vztah k přírodě, sportu a taky spíš k nekonzumu.

Jak ses dostala k fair trade?

Bylo pro mě vždycky normální pro nějakou organizaci či spolek dobrovolničit. Ať už u nás s mládeží, na střední v dětském domově nebo později na vysoké v oblasti fair trade. Studovala jsem obor politologie a evropská studia a v rámci studií jsem vyjela na rok na Erasmus do Finska. Celý rok jsem tam pila kávu se zelenomodrou značkou a studovala jsem rozvojové předměty. Víc a víc jsem se snažila sama pro sebe rozmotat klubko zamotaných mezinárodních vztahů, ptala jsem se, proč je světový obchod v mnoha aspektech nespravedlivě nastavený a proč pěstitelé a zemědělci, tedy ti, kteří jsou v rámci řetězce a cesty potravin ti první a nejdůležitější, často strádají a žijí na hranici chudoby. Víc jsem se zajímala o původ a etický rozměr věcí a potravin, které sama konzumuji a používám. A po návratu jsem se přidala v Olomouci k místní skupině NaZemi, ze které se vylíhla nová organizace Spolu Férově. A zároveň jsem začala spolupracovat s pražskou Ekumenickou akademií, kde v současné chvíli pracuji.

Mohla bys tedy shrnout, co přesně znamená fair trade?

Fair trade je způsob obchodu, který dává pěstitelům, zaměstnancům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu (Afriky, Asie a Latinské Ameriky) možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Výrobci v rámci systému fair trade dostávají za svou práci výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí. Fair trade zaručuje férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí. Vlastně narovnává vztahy tak, jak by to mělo být a jak mi to přijde správné – odvedu práci a jsem za ni náležitě zaplacen. Jedná se převážně o plodiny, které v našem podnebném pásu nerostou, jako káva, kakao nebo čaj, ale jsou téměř denně součástí našeho jídelníčku. Tyto produkty můžeme poznat podle zelenomodré certifikace Fairtrade. Fairtradové mohou být také řemeslné produkty jako textil, šperky a dekorativní předměty.

Loni se tvé jméno objevilo v souvislosti se stávkou Mikulášů. Proč Mikuláši stávkují? Dosáhli Mikulášové nějakých konkrétních výsledků? Neuvidíme stávkovat i velikonoční zajíčky?

Loňská stávka Mikulášů proběhla v rámci kampaně Za férovou čokoládu!, která se snaží upozorňovat na podmínky v byznysu s kakaem. Většina čokolády na trhu je neeticky vyrobená, při její výrobě jsou porušována lidská práva, na plantážích pracují děti a samotní farmáři jsou často na hranici chudoby, protože nemají dostatečnou vyjednávací sílu, informace a možnost se dále vzdělávat. A právě v předvánočním čase, na Mikuláše, se čokolády prodává nejvíce. Mikuláši stávkovali proto, že už nechtějí rozdávat neférovou čokoládu, tu, která má příchuť dětské práce a vykořisťování. Kampaň je mezinárodní, takže kromě devíti českých měst se stávkovalo také v Německu, Rakousku a Estonsku. O Velikonocích jsme v ulicích mohli vidět zajíčky, kteří rozdávali čokoládu a sbírali podpisy pod petici, která vyzývá zpracovatele čokolády k tomu, aby dbali na etický a férový původ kakaa, které používají. Viz www.zaferovoucokoladu.cz.

mikulasi

Představ prosím Ekumenickou akademii a Spolu Férově, kde působíš.

Ekumenická akademie je organizace, která se věnuje široké škále témat, snažíme se veřejnosti přibližovat otázky udržitelného rozvoje, sociální spravedlnosti a fair trade. Na tématech spolupracujeme s dalšími zahraničními partnery v rámci evropských projektů. V současné chvíli provozujeme obchod s fairtradovými produkty a výrobky a také jsme založili družstvo – Fair a Bio pražírnu. Naše pražírna je sociální podnik, který propojuje myšlenku mezinárodní solidarity a podporuje jak spravedlivý obchod, tak zaměstnávání zdravotně postižených.
A Spolu Férově – jsme spolek aktivních studentů z olomoucké UP, kteří se zajímají o to, co se kolem děje a jak sami ovlivňujeme lidi na druhé straně zeměkoule. Rozhodli jsme se, že bychom rádi šířili myšlenku spravedlivého obchodu a odpovědné spotřeby. Pořádáme různé besedy, workshopy a také prodáváme fairtradové zboží v olomouckém obchůdku To pravé z Hané, při rozvojových večerech a příležitostně na dalších kulturních a osvětových akcích.

Co se skrývá za pojmy fairtradové město nebo fairtradová škola, a dokonce je prý možná i fairtradová farnost?

Projekt fairtradová města, školy a církve sdružuje a propojuje již více než dva tisíce míst, která se připojují k myšlence spravedlivého obchodu. Město, škola nebo farnost svým zapojením ukazuje světu, že dbá na to, co konzumuje a jaké to má dopady na lidi kolem. Většinou na těchto místech probíhají osvětové akce, funguje zde řídící skupina, která koordinuje aktivity týkající se podpory fair trade, mají dostatečný počet míst, kde se dají fairtradové produkty koupit, a poté dostanou titul fairtradové město/škola/církev. V České republice zatím moc farností nemáme, ale já pevně věřím, že místa budou přibývat. Možná je to výzva právě pro vás…?

Může být i fairtradová rodina? Znáš takové rodiny?

V rámci udělování titulů existuje také status místního podporovatele, do čehož bychom mohli zahrnout i rodiny. Nicméně si myslím, že základem je vždycky začít u sebe a potom jako kapka v moři šířit vlny. A právě rodina je naším nejbližším kruhem, kde můžeme sdílet naše vize, postoje a ideje. Znám rodiny, kde se konzumují především fairtradové a lokální potraviny a s Nescafé a Milkou byste opravdu neuspěli.:)

Většina rodin s malými dětmi je svázaná rodinným rozpočtem. Máš radu, jak to udělat, abychom mohli být féroví a neodradily nás vyšší ceny fairtradových výrobků?

Cena je mnohdy určujícím faktorem nákupu, tomu rozumím, ale podle mého názoru je vždycky důležité nakupovat s rozvahou, podle toho, co opravdu potřebujeme, ne to, co nám supermarkety svojí podbízivou reklamou vnucují. Kdybychom srovnali ceny kvalitnějších potravin a těch fairtradových, dostáváme se na podobnou cenu. Doporučila bych kupovat fairtradové rodinné balení a kombinovat je s lokálními a zdravými výrobky. A samozřejmě se věci nedějí hned, není třeba dnes vyhodit všechno konvenční kakao, cukr a kávu, ale postupně je nahrazovat.

Jak by podle tebe měla vypadat dnešní spokojená rodina?

Spokojená rodina je podle mě ta, která na sebe má čas a tráví ho společně a smysluplně.

Slyšela jsem, že máš ráda čokoládu. Můžeš se se čtenáři podělit o recept na výrobu čokoládové dobroty?

Je to tak, mám ji moc ráda a podělím se o jednoduchý recept na tradiční sicilskou čokoládu. Ve vodní lázni rozpustíme kakaovou hmotu, což jsou pomleté kakaové boby, někdy označované jako 100% čokoláda. Tato hmota je základní surovinou pro výrobu kvalitní čokolády a můžeme ji koupit ve specializovaných obchodech nebo zdravých výživách. Až bude hmota zcela tekutá, přidáme stejné množství krystalového cukru a naplníme formu, což může být plastová krabička či košíček. Čokoládu ochutíme dle libosti – mandlemi, brusinkami, rooibosem, chilli nebo solí a necháme ztuhnout. Přeji, ať vám chutná.

Za rozhovor děkuje Marcela Řezníčková

Užitečné odkazy:
www.zaferovoucokoladu.cz
www.fairtrade.cz    
www.ferovasnidane.cz

 

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu