Na slovo 'rozvod' jsem silně alergický

Rozhovor s br. Janem Hladíkem, OFM Cap.

br. Jan Hladík, OFM Cap.
br. Jan Hladík, OFM Cap.

Bratra Jana (celým jménem br. Vladimír Jan Ev. Hladík, OFM Cap., řeholním jménem Jan Evangelista) jsem potkala ještě jako studenta teologie a ráda jsem s ním spolupracovala na různých programech Centra pro rodinný život, zvlášť na akcích, které byly pro osamělé maminky a jejich děti. Věděla jsem o něm, že pochází z Prahy a že před vstupem do kapucínského řádu byl stejně jako jeho otec učitelem. Taky o něm vím, že je konvertita a že prožil rozvod svých rodičů. Toto vše mi dodalo odvahu, abych jej poprosila o rozhovor na téma Děti a rozvod, s nadějí, že bude mít co říci všem, pro které je toto téma více či méně důležité.

Co bys řekl o své rodině?

Oba rodiče jsou věřící, ze smíšeného manželství (evangelík + katolík), v době mé konverze nepraktikující. Mám ještě jednu vlastní sestru a čtyři nevlastní sourozence. Když mi bylo 15 let, tak se moji rodiče po 17ti letech manželství rozvedli, přesto však mezi nimi i námi zůstaly nadále velice dobré vztahy, za což jsem dnes, s odstupem doby, nesmírně vděčný.

Jak se to stalo, že se rodiče rozvedli?

Otec si našel jinou ženu a přivedl ji do jiného stavu, poté se rodiče rozvedli. Až do okamžiku rozvodu nebylo nic poznat, rodiče se spolu nikdy nehádali a myslím, že spolu měli v podstatě dobré vztahy.

...

Rodinný život 1/2007 (úryvek)

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu