Rybí ražniči z Vánočního ostrova
Lubomír Nágl | pracovník Centra pro kulturu Arcibiskupství olomouckého; je ženatý, má 1 manželku, 11 dětí a 15 vnoučat
Poté, co Jára Cimrman dokončil svoji náročnou cestu kočovného dentisty po vlastech českých, rozhodl se uskutečnit dlouho připravovanou misi na Vánoční ostrov, kde chtěl získat domorodé obyvatelstvo k založení tradice oslav českých Vánoc. Kde jinde, když už ne na Vánočním ostrově, říkal si Jára.
Australské vízum opatřila pro Cimrmana na přímluvu přítele Alfonse Muchy herečka Sarah Bernhardtová. A když pro svou myšlenku získal i hraběte Ferdinanda von Zeppelina, jemuž Cimrman navrhl používat jako pohon hypersonické motory, se kterými dosahovala jeho vzducholoď rychlosti francouzského Concordu, hrabě souhlasil s mezipřistáním Zeppelinu na Vánočním ostrově při jednom z pravidelných letů z Německa do Jižní Ameriky. Misi Cimrman pojal velkoryse. Pro hlavní město Vánočního ostrova dojednal s Oxfordskou univerzitou založení pobočky Oxfordské kolednické koleje ke studiu vánočních tradic různých národů, včetně tradic mayských, a s Královskou liverpoolskou filharmonií zřízení Královské koledovací filharmonie, která by pořádala každoročně v hlavním městě Flying Fish Cove mezinárodní festival vánočních koled. Z vděčnosti za to vyznamenal guvernér ostrova Cimrmana Řádem bílé létající ryby a hlavní ulici přejmenovali na Boulevard du Grand Jára. Ostrovní pošta vydala též limitovanou edici známek s jeho portrétem, známou mezi sběrateli po celém světě jako Cimrmanův vánoční štoček, jehož hodnota se už tehdy blížila Modrému Mauritiu. Český vlastenec ale nezahálel, protože vzducholoď se měla brzy vrátit z Jižní Ameriky. Ještě předtím stihl v hlavním městě zřídit muzeum betlémů s kopií Třebechovického betléma ve stylu art deco a pro českou menšinu na ostrově akreditoval kurzy pečení medových perníčků a výrobu vánočních ozdob z krabích klepet. Pamatoval i na založení kapřích sádek na ostrově, kde se mu podařilo úspěšně zkřížit kapry s létajícími rybami ze zátoky Flying Fish Cove. Pro ostrovní správu Cimrman navrhl státní vlajku s vánočním stromečkem a fosforeskujícími baňkami a jako hymnu koledu Pásli ovce valaši. Jeho vrcholným počinem bylo zasazení Vánoční jedličky na Centrální náhorní plošině a štědrovečerní pohoštění pro všechny obyvatele ostrova, které zajistil hrabě Zeppelin, dojatý Cimrmanovou velkodušností. Podávalo se rybí ražniči na roštu z létajících ryb a moravský dýňový chléb. Hrabě poté slavnostně rozsvítil na vánočním stromě elektrické obloukové svíčky, speciálně pro tuto příležitost vyrobené Františkem Křižíkem, a ráno na Boží hod vzlétl Zeppelin s Cimrmanem zpět do vlasti, kde už na něj čekal další velký úkol – vybudovat podzemní lodní kanál, který by spojil Vltavu s Atlantickým oceánem. Zde se nám ale stopa českého génia ztrácí při budování zaoceánského přístavu pod horou Blaník. Z odkazu mistrova vám nabízíme ke štědrovečerní hostině lahodné rybí ražniči na grilu v Cimrmanově české mutaci.
Ingredience:
600 g rybího filé, 200 g žampionů, 300 g valašské klobásy, 200 g gazdovské slaniny, 300 g anglické slaniny, 5 malých cibulek, 1 citron, sůl, pepř, tymián, bobkový list, olej
Postup:
Filé nakrájíme na kousky, dáme do misky, přidáme šťávu z citronu, 1 dl oleje, osolíme, opepříme, přidáme bobkový list a tymián. Naložené filé necháme hodinu odležet. Očistíme žampiony a nakrájíme na plátky. Pak každý kousek filé zabalíme do plátku anglické slaniny, napichujeme na jehlu střídavě vždy s plátkem žampionu, kolečkem klobásy a plátkem uzené slaniny. Ražniči na roštu často obracíme, potíráme olejem a opékáme dozlatova. Podáváme s libovolnou přílohou.
Dobrou chuť.
Rodinný život 5/2020