Hrusický vánoční guláš

Luboš Nágl – sekretář pro pastoraci Arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má 11 dětí

Kdo z čtenářů by neznal už od svých dětských let Ladovy obrázky, inspirované jeho rodnými Hrusicemi, kde v zimě děti jezdí od kostela na kopci na saních, na jaře kvetou stromy okolo hrusických chaloupek a po večerech sedí vodník na vrbě nad hladinou hrusického rybníka a počítá kapry a duše v hrníčcích pod hladinou.

Tato idyla Ladova mládí se promítá i do kreseb později bohémského pražského ilustrátora časopisů a knížek a také stranického funkcionáře. Ano, i to je jedna z mnoha tváří geniálního českého ilustrátora, kterému možná k jedinečnosti kreseb přispělo to, že jako batole spadl na ševcovský knejp svého otce, když se točil na verpánku, a poranil si oko, takže do smrti viděl jen jednorozměrně. Společně s přítelem Jaroslavem Haškem tepali neúnavně zlořády skomírajícího c. k. rakousko-uherského mocnářství. Zatímco Hašek tepal břitkým slovem, neodpustil si Lada nikdy tepnout sžíravě ironicky obrazem, ať už na stránkách Karikatur nebo jiných satirických časopisů. A když byla roku 1911 rozpuštěna Říšská rada a vypsány volby, chopili se tito mužové historické příležitosti pohnout kolem dějin. Založili Stranu mírného pokroku v mezích zákona a kandidovali ve volbách do Říšské rady. gulasMěli tak detailně vypracovanou volební strategii, že by jim ji i o sto let později mohly jen závidět stranické volební štáby, které mnohdy nedokážou vymyslet nic lepšího než igelitku s třešněmi. Za hlas odevzdaný Straně mírného pokroku slíbili dát každému voliči např. malé kapesní akvárium a další hodnotné umělecké artefakty. Bohužel, z těchto vzácných předmětů se nedochoval patrně ani jeden exemplář. Stejně tak Muzeum Josefa Lady zatím marně pátrá po známých Ladových ilustracích pro časopis Svět zvířat, ve kterém redaktor Jaroslav Hašek představoval čtenářům nově objevené druhy z říše živočišné i vodní a Lada je ztvárnil ve svých kresbách. Za všechny zmiňme alespoň paduchu jelení, kočku, která se zabydlela na vrcholcích Kilimandžára, anebo blechu inženýra Khúna, nalezenou v jantaru, která byla úplně slepá, poněvadž žila na podzemním prehistorickém krtkovi. Když Lada vzpomíná na Vánoce svého dětství, má je neodmyslitelně spjaty s hrusickým vánočním gulášem. Pokud se ševcovskému řemeslu dařilo dobře, měli jej z kapra z hrusického rybníka. Když bylo hůř, vzalo se zavděk i nějakou tou mřenkou. Zde je Ladova pochoutka na štědrovečerní tabuli.

Ingredience1 kg rybích filetů bez kůže, sůl, mletý pepř, hladká mouka, olej, uzená slanina, cibule nakrájená nadrobno, 2 červené papriky nakrájené na nudličky, 2 lžičky sladké mleté papriky, trochu pálivé papriky, česnek, 2 lžíce rajského protlaku, 1 dcl bílého vína, 1 lžíce nasekaného kopru, 1 lžíce nasekané petrželky, 250 ml zakysané smetany

Postup: Zbavte filety kostí a nakrájejte je na větší kostky. Osolte, opepřete a obalte je v mouce. V oleji opékejte po částech 3–4 minuty dozlatova. Do kastrolu dejte cibuli, uzenou slaninu a usmažte ji do sklovita. Přidejte nakrájenou papriku a duste do změknutí. Vmíchejte sladkou a pálivou papriku, česnek, protlak a po chvíli zalijte vínem. Přiveďte k varu a vařte asi 3 minuty, až se trochu odpaří. Vraťte kapra a přidejte bylinky, případně dosolte. Vmíchejte zakysanou smetanu a už jen prohřejte těsně pod bodem varu. Podávejte s rýží, knedlíkem, bramborem nebo s chlebem.

Dobrou chuť

Rodinný život 5/2015

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu