Krtkova kapsička

Krtkova kapsička

Luboš Nágl – sekretář pro pastoraci arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má 11 dětí

Kdyby se mě jako malého kluka někdo zeptal, jaký film má dostat Oskara, nezaváhal bych ani na vteřinu. Existoval pro mě jen jediný takový na celém světě – „Jak Krtek ke kalhotkám přišel“. Vůbec v té době vznikaly samé úžasné věci. Na oběžné dráze pípal Sputnik a štěkala Lajka, Formuli 1 kraloval legendární Juan Manuel Fangio, narodil se Terry Fox a Marek Eben a zakládalo se Divadlo na zábradlí a Federace Západoindických ostrovů. Vzniklo Kdyby tisíc klarinetů, Zákon o trvalém usídlení kočujících osob, Ghana získala nezávislost a byla dokončena stavba Vírské přehrady. V Čechách poprvé od středověku zaznamenali výskyt losa, Jana Brejchová se stala herečkou roku, zahájil se provoz trolejbusů v Novosibirsku a proběhlo první losování Sportky. Bylo patentováno lízátko na špejli a v Brně založili lukostřelecký oddíl Start a v Liverpoolu skupinu Quarrymen, základ pozdějších Beatles. Prostě samé báječné věci.

Všechny ale zastínil nedostižný Krtek a jeho dojemný příběh o vysněných kalhotkách. Když si vzpomenu, jak i já později toužil po takových krásných riflích, chodil v nábožné úctě okolo Tuzexu a za metráky jablek na moštování směňoval do prasátka bony na modré lacláče s velkými kapsami, kam se vejdou všechny poklady světa, vrhne se na mě dojetí. Co byl Nick Carter, největší americký detektiv, se svými obrovskými kapsami plnými paklíčů, páčidel, browningů a falešných vousů proti krtečkovým kapsám. Tam se vešlo všechno. Šroubovák, hašlerka, vlasec na sumce, dioda ze starého rádia, šumák, olejnička na singrovku, kroužek od poštovního holuba, bambule ze zmijovky, hruška ze sousedovy zahrady, dymogam, cucací špalek, ventilek z kola přednosty stanice, krabička od sirek, oharek svíčky, chroust v krabičce od sirek, zbytek loupáčku od snídaně, rýsováček, skleněné oko, píšťalka, kostka cukru, hasák, baterka, provázek, žvýkačka a spousta dalších, pro život nepostradatelných věcí. Tím vším byla naplněná Krtkova kapsička. Existuje ale ještě jedna náplň do Krtkovy kapsičky, stejně skvělá. Nemusíte mít ani jeho legendární kalhotky.

Stačí, když si připravíte:

60 – 70 dkg libovějšího bůčku
1 větší syrový brambor
10 dkg ementálu
1/2 rohlíku
1/2 červené kapie
1 menší cibuli
1 stroužek česneku
5 dkg mletého masa z bůčku
2 pol. lžíce hořčice
sůl, pepř

Příprava:

Ve vykostěném a kůže zbaveném bůčku nožem řízneme kapsu a dostatečně celé osolíme. Všechny ostatní ingredience nakrájíme na kostičky, promícháme s mletým bůčkem (může být cokoliv, co je od masa), osolíme, opepříme a naplníme tím kapsu.

Usadíme do malého pekáčku nebo kastrólku tak, aby obsah kapsy nevytekl (a aby kapsa nepadla, můžeme dokola obložit syrovými brambory a máme hned i přílohu). Podlijeme, dáme do hodně vyhřáté trouby, pečeme a přeléváme vypečenou šťávou.

Celková doba přípravy je cca 2 hodiny. Dobrou chuť.

Rodinný život 5/2011

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu