Recepty vážně nevážně
Rybí ražniči z Vánočního ostrova
Lubomír Nágl | pracovník Centra pro kulturu Arcibiskupství olomouckého; je ženatý, má 1 manželku, 11 dětí a 15 vnoučat
Poté, co Jára Cimrman dokončil svoji náročnou cestu kočovného dentisty po vlastech českých, rozhodl se uskutečnit dlouho připravovanou misi na Vánoční ostrov, kde chtěl získat domorodé obyvatelstvo k založení tradice oslav českých Vánoc. Kde jinde, když už ne na Vánočním ostrově, říkal si Jára.
Pláničkova malinovka
Lubomír Nágl | sekretář pro pastoraci Arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má jedenáct dětí
„Fotbalový zázrak“, „Zjevení mezi třemi tyčemi“, „Gólman Čaroděj“. Takové a podobné titulky mívaly sportovní rubriky v prvorepublikových novinách. Kdo vlastně byl tím fotbalovým bohem? Nikdo jiný než skromný a usměvavý mladý muž z pražské Letné, František Plánička.
Stojanův šašlik
Lubomír Nágl | sekretář pro pastoraci Arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má jedenáct dětí
Jestli si nějaký náš národní velikán zaslouží označení renesanční člověk přelomu 19. a 20. století v Čechách a v Moravě (jak psával František Palacký), pak je to právě Antonín Cyril Stojan, syn domkáře a ševce z malé vesničky Beňov u Přerova. Po absolvování bohosloví je 5. 7. 1876 vysvěcen na kněze.
Hrusický vánoční guláš
Luboš Nágl – sekretář pro pastoraci Arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má 11 dětí
Kdo z čtenářů by neznal už od svých dětských let Ladovy obrázky, inspirované jeho rodnými Hrusicemi, kde v zimě děti jezdí od kostela na kopci na saních, na jaře kvetou stromy okolo hrusických chaloupek a po večerech sedí vodník na vrbě nad hladinou hrusického rybníka a počítá kapry a duše v hrníčcích pod hladinou.
Svatováclavské ragú
Luboš Nágl – sekretář pro pastoraci Arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má 11 dětí
Dějiny udatného národa českého ukrývají mnohá kulinářská tajemství, o kterých se málo ví. Jedním z nich je i svatováclavské houbové ragú, jehož kořeny sahají až do Sámovy říše a jsou jako zlatá nit a jantarová stezka táhnoucí se našimi dějinami.
Einsteinovy bramboráčky
Einsteinovy bramboráčky
Luboš Nágl – sekretář pro pastoraci arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má 11 dětí
To, že archivy ukrývají vzácné věci a často se objeví až po mnoha desetiletích, se ví. Že se Hubbleovu teleskopu podařilo přinést objev úplně nového typu planety GJ 1214b, kterou vědci nazvali Vodní svět, zaznamenaly snad všechny světové agentury. Téměř bez povšimnutí ale médii prošla krátká zpráva o objevu korespondence týkající se Einsteinova pobytu v Praze. V domě „U Jednorožce“ na Staroměstském náměstí se v salonu Berty Fantové setkával Albert Einstein s Franzem Kafkou. Těžko říci, zda víc inspiroval Kafku Einstein svojí hrou na housle nebo Kafka Einsteina svým typickým humorem, který se Albertovi tak líbil například v jeho známém díle „Hochzeitsvorbereitungen auf dem Lande“ (Svatební přípravy na venkově).
Krtkova kapsička
Krtkova kapsička
Luboš Nágl – sekretář pro pastoraci arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má 11 dětí
Kdyby se mě jako malého kluka někdo zeptal, jaký film má dostat Oskara, nezaváhal bych ani na vteřinu. Existoval pro mě jen jediný takový na celém světě – „Jak Krtek ke kalhotkám přišel“. Vůbec v té době vznikaly samé úžasné věci. Na oběžné dráze pípal Sputnik a štěkala Lajka, Formuli 1 kraloval legendární Juan Manuel Fangio, narodil se Terry Fox a Marek Eben a zakládalo se Divadlo na zábradlí a Federace Západoindických ostrovů. Vzniklo Kdyby tisíc klarinetů, Zákon o trvalém usídlení kočujících osob, Ghana získala nezávislost a byla dokončena stavba Vírské přehrady. V Čechách poprvé od středověku zaznamenali výskyt losa, Jana Brejchová se stala herečkou roku, zahájil se provoz trolejbusů v Novosibirsku a proběhlo první losování Sportky. Bylo patentováno lízátko na špejli a v Brně založili lukostřelecký oddíl Start a v Liverpoolu skupinu Quarrymen, základ pozdějších Beatles. Prostě samé báječné věci.
Panenka na grilu
Luboš Nágl – sekretář pro pastoraci arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má 11 dětí
Tahle pochoutka je v posledních letech velmi oblíbená z mnoha důvodů. Především je vynikající. Už to samo o sobě by stačilo. Má ale ještě další výhody. Její příprava je nenáročná jak časově, tak i kuchyňsky. Na zahradním grilu za pěkného počasí, pod střechou, žení-li se čerti. A navíc je možné ji provést v mnoha variacích. Od těch, pro které se předem rozhodnete a nakoupíte si příslušné ingredience, až po ty, které jsou obvykle v každé domácnosti či u souseda ve spíži, ledničce nebo na sedmém schodu.
Medvědí tlapa Sama Hawkense
Luboš Nágl – sekretář pro pastoraci arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má 11 dětí
„Co si myslí můj bratr Šarlí o zprávách ze Santa Fe, že Velký náčelník z Washingtonu chce podél dráhy pro železného oře vybudovat na území Apačů cyklostezku? A v Grand kaňonu prý zřídí aquapark a na řece Colorado bude zase bílý muž jezdit na šlapadlech. Je něco takového vůbec možné, můj bílý bratře, nebo byl Velký náčelník z Washingtonu příliš dlouho na slunci?“ otázal se Vinnetou a pohlédl zkoumavě na Old Shatterhanda.
Plněné lupení podle Nanynky
Luboš Nágl – sekretář pro pastoraci arcibiskupství olomouckého; je ženatý a má 11 dětí
„Šla Nanynka do zelí, natrhala lupení.“ Tak začíná jeden známý recept na chutné staročeské jídlo. Většina z nás ale zná pokračování v jiné úpravě. Je to dobová verze á la rakousko-uherský Blesk, kdy se v kramářské písni rozebírá provokatérský útok jakéhosi místního floutka Jeníka na Nanynčin nákupní košík, v němž si chtěla odnést domů k tepelné úpravě zelné listy. A kulinářské pokračování příběhu se neprávem opomíjí.
Hanácké tvaružek v žopano
Lubomír Nágl – sekretář pro pastoraci Arcibiskupství olomouckého. Je ženatý a má 11 dětí.

Dnes nabízíme recept tradičního moravského pokrmu, tentokrát z panteonu kulinářských specialit žírné Hané, jak jej zaznamenal ve své známé sbírce „Od hanácké Dorote do břocha dobrote“ malíř folklóru jižní Moravy a příležitostný spisovatel Joža Uprka.