Jak si užít porod (5/2020)

205 obal1Na světě jistě neexistuje větší zázrak než zrození nového života. Této magické chvíli nevyhnutelně předchází devítiměsíční období plné očekávání, nedočkavosti, těšení se, ale také napětí, obav a nejistoty. Žádná ze skutečně cenných věcí nepřichází do lidského života „jen tak“, zpravidla vyžadují úsilí, námahu a často nás její příchod skutečně zabolí. Což je metafora pro aktuální číslo Rodinného života opravdu příhodná, jak sami uvidíte.

Co v tomto čísle najdete?

 • Nabitou rubriku upřímných rozhovorů na téma porodu a rodičovství.
 • Rubrika Téma nabídne mimo jiné pohled na těhotenství a porod z perspektivy otců.
 • Sekce Vztahy a výchova nás příjemně (a vtipně) předvánočně naladí.
 • Duchovní život opět přináší moudrost Babiččiny teologie a povzbuzení od anděla Cherubína.

Na stránkách časopisu najdete i chutný recept, tipy na zajímavé knihy k tématu a soutěže. Svou činnost představí olomoucké Centrum pro rodinu Véna. Naši věrní čtenáři se dozvědí o chystaných změnách v systému předplatného pro příští rok. Už teď se spolu s námi navíc můžete těšit na novou, barevnou a rozšířenou verzi našeho časopisu, která se pro Vás chystá od čísla 1/21! Další nápady, plná znění článků, inspirativní texty a podněty pro Váš rodinný život najdete na našich webových stránkách.

Ukázkové číslo i předplatné si můžete objednat poštou (Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 779 00 Olomouc), telefonicky (587 405 250) nebo  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Na požádání pošleme ukázkové číslo časopisu i elektronicky.

 

Časopis oslavil 30 let existence

rsz 1rŽ v kt
V roce 2020 jsme si připomněli 30 let od doby, kdy Centrum pro rodinný život (CPRŽ) začalo vydávat časopis.Podoba časopisu se postupem času proměňovala do dnešní podoby.
 
Jsme velmi vděční těm, kteří stáli u zrodu časopisu i všem, kteří byli ochotni podělit se o svůj rodinný život či témata pro rodiny zajímavá. Časopis se ve 130 tématech zabýval vším tím, čím rodiny žijí (výchovou dětí, vztahy v rodině, rozličnými společenskými tématy), co je trápí, ale také co je těší...  Nabídl rovněž povzbuzení k duchovnímu životu i informace o různých akcích a prorodinných aktivitách.
 
Pracovníci CPRŽ k této příležitosti připravili výstavu, která postupně putovala po olomouckých kostelech a v tomto roce bude výstava o časopise i aktivitách centra putovat po celé diecézi. O naše výročí se zajímali také redaktoři Katolického týdeníku. 
 
 

Časopis Rodinný život vychází čtyřikrát ročně a ukázkové číslo i předplatné si můžete objednat pomocí formuláře na našem webu pod záložkou PŘEDPLATNÉ, poštou (Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 779 00 Olomouc), telefonicky (587 405 250) nebo e-mailem: rodinnyzivot[zavináč]ado.cz. Na požádání pošleme ukázkové číslo časopisu i elektronicky.

Časopis vydává Centrum pro rodinný život Olomouc.

Krize mužství (4/2020)

204 obal1Krize… Slovo, které se na nás v letošním roce v různých podobách valí ze všech stran. Známe krize ekonomické, krize manželské, krize víry, krizi středního věku. Zdá se, jako by všechno, co se na světě děje, čas od času nevyhnutelně zakolísalo. Krize se samozřejmě netýká jen finančních trhů, mnohem častěji, i když méně nápadně, postihuje i jednotlivce. Potkat může každého z nás. V aktuálním čísle časopisu se podíváme na krize z pohledu „našich“ mužů. Jak je vnímají, jak je prožívají a co jim pomáhá je překonat?

Co v tomto čísle najdete?

 •  Nepostradatelný a trefný úvodník P. Karla Skočovského o krizi opravdových chlapů,
 • oblíbenou rubriku rozhovorů, ve které si povídáme o různých typech krizí např. s jáhnem Ladislavem Kincem, manželi Rakušanovými, P. Janem Rybářem nebo Romanem Jurečkou.
 • Mgr. Petra Kučerová nabídne v rubrice Téma návod jak přežít krizi vlastního muže. Seznámíme Vás s činností iniciativy Chlapi, která už dvacet let pomáhá s formací mužů.
 • V Anketě najdete zajímavé postřehy na dané téma od našich čtenářů.
 • Rubrika Vztahy a výchova opět přináší krátká zamyšlení Luboše Nágla a Magdalény Strejčkové o podobnosti mezi křížem a krizí.
 • Své místo v aktuálním čísle má také Poradna, kde se můžete zeptat na věci, které Vás v současnosti zajímají.
 • V Duchovním životě najdete kromě laskavé a osvědčené Babiččiny teologie také zamyšlení P. Norberta Žušky nad krizí duchovních povolání.
 • MUDr. Jitka Krausová Vás seznámí s inspirujícím životním příběhem manželů Micheletových, s P. Martinem Sklenářem pokročíme v objevování významu svátostí, tentokrát se zaměřením na kněžství.

Na stránkách časopisu najdete i chutné recepty (tentokrát na Werichovu dědovku), tipy na zajímavé knihy k tématu nebo anketu. Svou činnost představí Centrum pro rodinu Zlín. Další nápady, plná znění článků, inspirativní texty a podněty pro Váš rodinný život najdete na našich webových stránkách. Ukázkové číslo i předplatné si můžete objednat poštou (Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 779 00 Olomouc), telefonicky (587 405 250) nebo  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Na požádání pošleme ukázkové číslo časopisu i elektronicky.

 

Třicetiny (3/2020)

203 obal1Můj milý čtenáři,
věř nebo ne, často nad Tebou při psaní těchto řádků přemýšlím. Představuji si, jak asi vypadáš, kde žiješ a jaký je Tvůj životní příběh. Jestlipak se při čtení „našeho“ časopisu občas zasníš, nebo pousměješ? Nu… pokud se Ti něco podobného dosud nestalo, jsem přesvědčená, že je to na spadnutí! Nové číslo časopisu Rodinný život je totiž výjimečné, lehce nostalgické a především… NAROZENINOVÉ!

Ač je to k nevíře, Rodinný život slaví krásné jubileum. Pravda, pro člověka není třicítka žádný věk (vím o tom své). Pro časopis už je to však dobrá vizitka. Znamená to, že si i v neklidné době internetu a sociálních sítí umí získat a udržet své čtenáře. Že všechna práce, čas a láska, kterou do jeho stránek vkládali a vkládají redaktoři, grafici, korektoři a dobrovolníci minulí i současní, se vyplácí, a hlavně se šíří dál. Proto v aktuálním čísle budeme vzpomínat – na těžké začátky, krásná setkání, měsíce a roky příjemné spolupráce – a budeme se seznamovat – s těmi, kteří tvořili časopis na začátku a kteří se na něm podílejí dnes.

Takže… na co se můžete těšit?

… NA NÁS VŠECHNY! Jsme tu pro Vás už třicet let a já upřímně doufám, že spolu zvládneme minimálně ještě jednu další třicítku!

S láskou  Colombova žena – Pavlína :)

Plná znění článků, inspirativní texty a podněty pro Váš rodinný život najdete na našich webových stránkách. Ukázkové číslo i předplatné si můžete objednat poštou (Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 779 00 Olomouc), telefonicky (587 405 250) nebo  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Na požádání pošleme ukázkové číslo časopisu i elektronicky.

Doprovázení nemocných (2/2020)

202 obal1 Dříve či později narazí na limity vlastního těla každý z nás. Vrásky, šediny a nemoci k lidskému údělu nevyhnutelně patří a pro každého z nás představují náročnou zkoušku. V aktuálním čísle našeho časopisu jsme se pokusili podívat na téma nemoci z různých úhlů a nabídnout Vám tak prostor k zamyšlení.

Co v tomto čísle najdete?

 • Upřímný a osobní úvodník P. Karla Skočovského o nemoci jako střípku milosti,
 • bohatou a inspirující rubriku rozhovorů, v níž se s vámi o své zkušenosti s nemocí a stárnutím (vlastním i cizím) podělí např. MUDr. Marie Svatošová, fotograf Jindřich Štreit či Lubomír Vraj, vedoucí sociálního úseku Domova pro seniory.
 • Sestra Pavla a Alain Winter nabídnou vhled do každodenní práce a poslání nemocničního kaplana.
 • V rubrice Téma se prostřednictvím rozhovoru s Mgr. Bc. Alexandrou Čubovou, vedoucí Charitní hospicové poradny, dotkneme problematiky konce života a hospicové péče.
 • Vztahy a výchova nás potěší vtipnými příběhy: Luboš Nágl bude dědečkem v záloze, Magdalena Strejčková si vybere svůj mezičas k nadechnutí.
 • V Duchovním životě najdete laskavou a osvědčenou Babiččinu teologii a pozdrav od anděla Cherubína.
 • MUDr. Jitka Krausová vypráví životní příběh ct. Niklause Wolfa, církevně povoleného léčitele, s P. Martinem Sklenářem objevíme význam svátosti nemocných.

Na stránkách časopisu najdete i chutný recept, tipy na zajímavé knihy k tématu, anketu a pozvánky na zajímavé akce. Svou činnost představí Centrum pro rodinu Vysočina. Další nápady, plná znění článků, inspirativní texty a podněty pro Váš rodinný život najdete na těchto webových stránkách.
Ukázkové číslo i předplatné jubilejního ročníku si můžete objednat poštou (Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 779 00 Olomouc), telefonicky (587 405 250) nebo e-mailem ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Na požádání pošleme ukázkové číslo časopisu i elektronicky.

Život s nevěřícím partnerem (1/2020)

201 obal1

Co obnáší pro věřícího křesťana soužití s nevěřícím partnerem? Jaké výzvy vnáší do každodenního manželského a rodinného života? První letošní číslo Rodinného života na téma Život s nevěřícím partnerem si klade za cíl zprostředkovat Vám, našim čtenářům, různé pohledy a zkušenosti manželských dvojic, které se na společnou cestu životem vydaly i přes tento zásadní (nikoli nepřekonatelný) rozdíl.

Na co se můžete těšit:

 • známou, a přesto stále inspirující rubriku Pohledem církve a také pokračování souboru textů Manželství – cesta ke svatosti;
 • otevřené a upřímné rozhovory o úskalích (a radostech) života s nevěřícím partnerem;
 • hluboké zamyšlení na téma mladých lidí a jejich výchovy pro manželství z pohledu jedné z našich čtenářek;
 • laskavé a vtipné fejetony Luboše Nágla a Magdalény Strejčkové;
 • duchovní obohacení od anděla Cherubína a Babiččiny teologie

O novou netradiční dávku inspirace se svými krátkými úvahami postará Karolína Zvoníčková (Pán Bůh z Instagramu) a P. Martin Sklenář se v rámci svých kázání na všední den zaměří na svátosti.

Dočtete se také o oslavě 30. výročí existence Centra pro rodinný život a časopisu Rodinný život, která se uskuteční 16. května 2020.

Na stránkách časopisu najdete recept s příběhem, tipy na zajímavé knihy k tématu a samozřejmě vyhodnocení her a soutěží z minulého čísla. Další nápady, plná znění článků, inspirativní texty a podněty pro Váš rodinný život najdete na našich webových stránkách. Ukázkové číslo i předplatné jubilejního ročníku si můžete objednat poštou (Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 779 00 Olomouc), telefonicky (587 405 250) nebo e-mailem ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Na požádání pošleme ukázkové číslo časopisu i elektronicky.

V aktuálním čísle se Rodinný život dotýká závažného, nicméně velmi aktuálního tématu – závislostí. Texty jsou mimořádně doplněny dokumentárními fotografiemi Jindřicha Štreita.MUDr. Jitka Krausová komentuje problematiku vzniku a léčby závislostí z pohledu vědy i víry. Představuje také patrona závislých a jejich rodin, ctihodného Matta Talbota.Rozhovory přinášejí hluboká osobní svědectví lidí, kterým démon závislosti zasáhl do života. Matka vyrovnávající se se závislostí syna na drogách a vyléčený gambler otevřeně hovoří o svých zkušenostech, uzdravení a hledání Boha.
Pohled z druhé strany nabízejí dva kněží, jejichž činnost je spojena s organizací Podané ruce.
Psycholog Jan Zahradník vysvětluje smysl kontaktních center a zamýšlí se nad možnostmi prevence závislostí.
Jak život dnešních rodin ovlivňují všudypřítomné moderní technologie a jak coby rodič ustát nápor internetu, Facebooku a youtuberů? Inspirujte se v příspěvku P. Libora Všetuly.
Úsměvné zamyšlení nad tím, že každý den je plný drobných zázraků a že ne všechny závislosti musejí být nutně špatné, připravili Luboš Nágl a Magdaléna Strejčková. Klekání jako pozvánka k modlitbě a tradičně netradiční Babiččina teologie na téma Trollové v kostele, chybět nebudou hodnotné texty ostatních pravidelných přispěvatelů, recept na Zvěřinovu letní polévku, informace o připravovaných akcích a tipy na zajímavé knihy

2020 © Centrum pro rodinný život Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.rodinnyzivot.eu