Význam správného určení termínu porodu
Těhotenství se podle zvyklostí počítá od prvního dne poslední menstruace a k tomuto datu se připočítává 280 dní (40 týdnů). Reálně však těhotenství a život dítěte začíná početím. K početí dochází v den ovulace – uvolnění vajíčka. Konvence mylně předpokládá, že se tak děje jedině 14. den cyklu. Termín porodu (TP) je přibližný údaj, miminko by se mělo narodit v okruhu +/- 14 dní od data TP. Přesto má v praxi správné určení TP, a tedy i délky těhotenství, velký význam. Tímto článkem chci poukázat na důsledky nesprávně určeného TP a zároveň nabídnout řešení.
Ve mlýně i paneláku
Anketa | Foto: Šárka Chlupová, Marie Vosáhlová
Našim respondentům, vybraným dle různorodosti jejich současných domovů, jsme položili následující otázky. Kromě možné inspirace ohledně úspor nebo typů bydlení můžete podpořit i několik níže uvedených komunit, které by se bez dárců ke svým domovům samy těžko probudovávaly.
Vykašlat se na Boha?
Chcete se i vy podělit o své životní příběhy, názory a přispět svým pisatelským umem? Vybrané příspěvky vám představujeme na těchto stránkách v nepravidelné rubrice Vašeho okénka.
Za otevřenost následujícího příspěvku děkujeme; ze začátku dýchá trochu drsnou rétorikou, ale vydržte až do konce, určitě se někteří z vás s takovouto realitou doma také potýkají.
Kdo je vlastně věřící? Když si někdo vybere nevhodného partnera, tak to má těžké. Ano, má, a to po celý zbytek života. No prostě zmatek v hlavě. Kdo chce slyšet pravdu, že za všechno v životě se platí a penězi v tom lepším případě? Kdo chce slyšet, že když se holka vdává jenom proto, že chce ukázat klukovi, se kterým se před třemi měsíci rozešla, že už má jiného, tak ať se pak nediví, že se rozvede? Kdo chce slyšet, že když se chová jako věřící jen když se mu to hodí, tak si potom ponese následky po zbytek života? Odpovím za nás za všechny. Nikdo!
Otevřená náruč
Děkujeme rodině, která se v následujícím příspěvku dělí o své prožívání homosexuální orientace syna. I jemu patří dík za otevřenost a ochotu.
Svědectví rodiny
Jsme věřící rodina se dvěma dospívajícími dětmi, dcerou a synem ve věku 15 a 17 let.
Homosexualitu jsme vždy vnímali jako jinou sexuální orientaci, která se prostě stane… kterou si nikdo nevybere a která všechny přítomné zaskočí, překvapí a se kterou se všichni zúčastnění musí vyrovnat. Byli jsme rádi, že tohle nemusíme řešit a nějakým způsobem se tímto tématem zabývat.
Diamantová babička
„Dneska večer malá vytáhla poslední číslo časopisu RŽ a vykouklo na mě i téma pro další číslo,“ napsala nám naše čtenářka Pavla Filová.
Někde jsem četla, že jedním z důvodů mezigeneračních konfliktů bývá, že nás stáří dráždí svou pomalostí, zevnějškem a zdánlivou neschopností. Z mého pohledu tyto tři věci spíš tajně obdivuju a naší prababičce tiše závidím.
Otevřít jiné dveře
Od čtenářky paní Věry Hoškové jsme obdrželi následující pozdrav:
Dnes jsme dostali nové číslo Rodinného života, za který opět děkujeme. Zaujalo mě téma příštího čísla a chci Vám k němu poslat svůj příspěvek…
Za celou naši rodinu celé Vaší redakci děkuji a přejeme i požehnaný nový rok.
Když začne „my“
Jedna z anketních odpovědí k tématu „Zn.: Hledám partnera“
Seznámili jsme se na plese Klubu nezadaných katolíků. Asi stokrát během jedné písničky mi říkal, jak mi to sluší, a vždy to doplnil kontrolní otázkou, zda už mi dnes řekl, jak mi to sluší. Tím se ovšem stával hlavním podezřelým.
Neviditelný Bůh
Rozhovor s Mgr. Jiřím Červeným
Přišel jste se slepeckou holí a s violoncellem na zádech. Do jaké míry se všeobecná představa, že nevidomí a lidé se zbytky zraku mají lepší hudební sluch než ostatní, zakládá na pravdě?
Je to spíše pověra. Samozřejmě, že nevidomí mají sluch vytrénovaný a například prostor jím vnímají lépe než většina zdravých lidí. Ale hudební sluch je trochu něco jiného a rozhodně nelze říct, že by nevidomí měli obecně lepší hudební sluch než průměr populace.